Tefekkür Damlaları

Neye göre yatırım yapmalı?

İnsan bir ev bir mesken alacağı zaman iyice araştırır, ba­kar. Gerekirse o evin sağlam olup olmadığını öğrenmek için inşaat mühendislerini çağırıp baktırır. Ve yatırımını ona göre yapar. Fakat vereceği sermaye en fazla 100 milyardır. Şimdi deseniz ki insana; “sana 100 milyar vereceğim hayatından vaz­geç”, elbette vazgeçmez. O halde insan hayatı 100 milyardan daha kıymetlidir.

Ey yüz milyarı bir eve vermeden önce her şeyin hesabını yapan insan! Dünyaları verseler vermeyecek olduğu hayat sermayesini temeli bozuk ve sağlam olmayan dünya evine vermeden önce bir araştır ve böyle bir yatırım, böyle bir yere yapılır mı diye kendine sor!

Eğer ki dünya binasının temelinin nasıl olduğunu hala merak ediyorsan o halde o binayı yapan mühendise git sor. Çünkü o binayı en iyi o bilir. Dünya binasının projelerini o binanın sahibi ve mühendisi olan Allah kitabında çizmiştir. Git ve oradan bak, göreceksin ki en kıymetli sermaye olan hayat sermayesi şu yıkılmak üzere olan dünya evine verilmez.

Peki bu sermaye ne için verilmiştir?

Evet sermaye daimi mes­kenler yurdu olan ahireti kazanmak için verilmiştir. İnsan ya­tırımı yanlış yere yaptığını, yatırım yaptığı dünya binası çök­tüğünde anlayacak, fakat iş işten geçmiş olacaktır. Rabbim o bina çökmeden anlamayı nasip etsin. Amin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu