Tefekkür Damlaları

Müjdele

Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerimde “İman edip Salih amel işleyenleri ağaçları altında ırmaklar akan cennetler ile müj­dele” buyuruyor.

Bu ayette geçen müjdele tabirinden şöyle bir hakikat çıkıyor ki Cennet amelin karşılığı, ücreti değil, ancak Allah’ın lütfudur. Şu hakikatı bir misâl ile fehimlere yaklaştı­ralım.

Bir adam bir işte çalışsın, ücret almak vakti gelince pat­ronu ona dese ki “Sana müjdeler olsun, ücretini vereceğim”. Bu söz ne kadar abes olur öyle değil mi? Zaten o ücret onun hakkıdır. Müjdelemeye gerek yoktur. Fakat şöyle dese “Sana müjde ücretinle beraber bir de ev vereceğim”. Bu söz yerinde bir sözdür. Müjde vermeye değerdir.

İşte Cenab-ı Hak müjde tabirini kullanarak cennetin amelin karşılığı değil ancak kendi lütfu ve ihsanı olduğunu bu şekilde bizlere ders veriyor.

Hem yaptığı amel ile cenneti kazanacağını zanneden adamın hali; cebindeki yüzmilyon ile zengin bir adamın fabri­kalarını alacağını zanneden adamın hali gibidir. O paraya o fabrika satın alınamayacağı gibi kısa bir ömürde, şu fani dün­yada yapılan ibadetlerle uzun ve ebedi bir cennet elbette ka­zanılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu