Tefekkür Damlaları

İcaddaki kolaylık

Acaba dünyadaki bütün bilim adamlarını ve bütün bilgisayarları, makineleri bir araya getirsek, bir tek yaprağı vücuda getirebilir miydik?

Bir de kâinata bakalım, her gün kolaylıkla, intizam ve tefrik ile yüz binlerce nebatat ve hayvanat yaratılıyor. Mahiyet ve suretleri, mizaç ve hissiyatları birbirinden farklı milyarlarca canlı.

İlmi tespitlere göre günde 350.000 insan yaratılıyor. Buna göre yaklaşık olarak saniyede 4 adam ya¬ratılıyor. İnsanın yaratıldığı o saniyede mikroplardan, bakterilerden, karıncalardan, sinek ve böceklerden, balıklardan… hadsiz fertlerin de yaratıldığını da göz önüne alırsak Allah’ın kudretindeki nihayetsizliği bir parça anlamış oluruz.

Hatta hepsi bir yana bir kelimeyi icat etmek dahi hadsiz bir kuvveti gerektirir. Çünkü tek bir kelimenin yaratılışı atmosferde başlayıp, yine atmosferde biten ve ikisi arasında insanın solunum sisteminden, sinir sistemine kadar, kaslarından, kemiklerine, ruh dünyasından, duygu, düşünce ve hayallerine kadar bütün varlığının işin içine girdiği bir mucizeler silsilesidir.

Kimin haddi var ki, bu mucizevi fiile sahip çıksın?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu