Tefekkür Damlaları

İhlas amelin ruhudur.

Ameli süte benzetirsek o amelde Allah’ın rızasından başka güdülen bütün maksatları da suya benzetebiliriz.

Nasıl ki süte su katıldığında artık o süt gibi görünse de süt olmaktan çıkmıştır. Bu şekilde süt satan adama sahtekâr denilir.

Aynen öyle de Allah’ın rızası için yapılan amel sütüne başka maksatlar hükmündeki suyu katarsak, o güzel amel de artık amel gibi görünse de, amel olmaktan çıkmıştır. Amellerini bu şekilde Allah’a satacağını zanneden adama da varın siz ne derseniz deyin.

Ameline, Allah’ın rızasından başka maksatlar takan adamın hali, para kesesini, ağzına kadar çakıl taşlarıyla dolduran adamın haline benzer. Herkes onu zengin zanneder, ama o bir ekmek bile alamaz.

Veyahut bir oda dolusu sahte parası olan adama benzer. Herkes onun zenginliğine imrenir. Lâkin o paralar onun hiçbir işine yaramaz ve onlar ile hiçbir ihtiyacını temin edemez. Hatta öyle para bulundurduğu için sultandan ceza görür.

Ey Allah’ım sen bizi böyle zengin olmaktan muhafaza eyle, Amin

3 Yorum

  1. sitenizi çok beyeniyorum rabbim yolunuzdan ve yolumuzdan ayırmasın emeyi geçen abilerimi ablalarımı ellerinden öpüyorum ALLAH hepimize rahmet merhemet eylesin ve bizlere ihlasla kulluk etme ona kul olma şerefini nasip eylesin selamunaleykum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu