Tefekkür Damlaları

Bu alem peygambersiz olmaz

Farzedin ki, dünyada bir benzeri daha bulunmayan bir sa­natkâr, en nadide sanat eserlerinin bulunduğu sergiye sizi davet etti. Siz de davete icabet ederek, sergiye gittiniz.

Acaba o sergi­deki eserlerin anlam ve kıymetlerini gelen seyircilere anlatacak kişiler olmazsa hiç o sergiyi gezmenin bir önemi kalır mı?

En adi galeri ve sergilerde bile teşrifatçıların bulunması gösterir ki, bir sergiyi gezmek ancak onların rehberliği ile olur. Ve o sergide ki eserler ancak onların izahlarıyla kıymet kazanır.

Veya mükemmel bir okul yapsanız, her sınıfını en son model bilgisayarlarla donatsanız, sonra öğrencileri de yerleş­tirseniz, fakat o bilgisayarları nasıl kullanacaklarını öğrenci­lere öğretecek öğretmenleri okula getirmeseniz, o okulun beş para kıymeti kalır mı?

Bu misâllerin ışığı ile anlaşıldı ki; Peygamberler olmasa idi, şu kâinat sergisinin gezilmesi ve şu dünya okulunun imar edilmesi manâsız olacaktı.

Ve her bir noktasında bir kitap ka­dar manâ taşıyan şu kâinatın kıymet ve anlamı bizler tarafın­dan asla fehmedilemeyecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu