Tefekkür Damlaları

Kalkık kuyruk

Kalkık kuyruk adındaki bir böceğin yaptığını öğrenince, eminim benim gibi hayrete düşeceksiniz. Bu böcek, karıncaların yuvasına girerek, onların topladıkları yiyeceklerden beslenir. Daha doğrusu onlardan geçinir. Ama karınca yuvasına girmek o kadar da kolay değildir. Yuvanın kapısında ki bekçi karıncayı atlatması gerekir. Bekçi karınca ise, kendi kolonisinden başka hiçbir hayvanın yuvaya girmesine müsaade etmez.
Şimdi diyeceksiniz ki, peki bu karınca bütün kolonideki karıncaları tanıyormu? Cevap evettir. Hepsini kokularından tanır.Her koloninin farklı bir kokusu vardır. O koku onun yuvaya
giriş pasaportudur. Kalkık kuyruk ise, bu kokudan mahrum olmasına rağmen yuvaya girmek zorundadır. Ama nasıl?
İşte böyle: Böcek yavaş yavaş yuvanın kapısına doğru yönelir. Yuvaya yaklaşınca onu gören bekçi karınca, hemen ona doğru hamle yaparak onu öldürmeye çalışır. Bu esnada kalkık kuyruk bir enzim salgılar ve bu sıvıyı bekçi karıncaya içirir. Bu sıvı ile karınca adeta hipnoz olur ve kalkık kuyruğun emirlerini dinlemeye başlar. Kalkık kuyruk, hipnoz ederek emri altına aldığı karıncanın hem de sırtına binerek yuvaya iner. Orada bir güzel beslenir.

Eğer biz, ilhamı ile bu fiilleri yaratan Allah’ı inkâr edersek aşağıdaki sorulara nasıl cevap vereceğiz:

1- Her kabileye farklı bir kokuyu kim vermiştir?

2- Bekçi karıncaya kokuları fark edebilme kabiliyeti kim tarafından verilmiştir?

3- Yabancı olanı yuvaya sokmamak duygusunu kim vermiştir?

4- Kalkık kuyruk bekçi karıncayı hipnoz edecek bir ilaç yapmıştır. Onu hipnoz edebilmesi için ilk önce karıncanın vücut yapısını bilmesi gerekir. Ona karıncanın vücut yapısını kim öğretmiştir?

5- Haydi kendi kendine öğrendi diyelim, iyi ama onu uyutacak ilacı yapmak için kimyager olmak gerekir. Bu böcek acaba hangi kimyagerden ders okudu?

6- Haydi kimya ilmini de kendi kendine öğrendiğini farz edelim. O halde ilacı yapabileceği tezgâhları ve o küçük ilaç fabrikasını onun küçücük vücuduna kim yerleştirdi?

7- Kalkık kuyruk, karıncanın yuvasında rahatça beslenebileceğini kimden öğrendi?
Ve daha cevaplanamayan birçok soru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu