Tefekkür Damlaları

Sivrisinek

Sivrisinek son derece hassas ısı algılayıcıları ile donatılmıştır. 1/1000 derecelik sıcaklık değişimini bile hissedebilir. Bu algılama ışığa bağlı olmadığından karanlık bir odada bile kan damarını bulabilir. Kan damarını buldu mu ilk önce hortumcukları vasıtasıyla noktayı seçer, şırıngaya benzeyen iğnesi ise bir kılıfla korunmuştur. Kan emme sırasında bu kılıf iğneden sıyrılır. Deri ise sanıldığı gibi basınçla değil, üst çene ve dişlerin bulunduğu alt çene ile yarılır. Testere gibi ileri, geri hareketler ile deri kesilir, açılan yarıktan iğne kan damarına sokulur. Burada büyük bir problem vardır ki o da kanın pıhtılaşmasıdır. Eğer kan pıhtılaşırsa sinek beslenemez. Sivrisinek bunun da önlemini alır, avının vücudundaki pıhtılaşmayı önle¬yecek bir sıvıyı damardan açtığı deliğe bırakır. Kaşıntıya sebep olan da bu enzimdir.

Şimdi ey kâfir! Eğer Allah’ı inkâr edersen şu soruları cevapla da görelim;

1- Yıllarca eğitim almış hemşireler bile birçok defa damarı bulamamakta, iğneyi yanlış yere saplamaktadır, buna rağmen hiç bir eğitim almayan sivrisinek asla hedefini şaşırmaz. Sineğe bu dersi kim verdi?

2- Eğer ısı algılayıcıları sayesinde bu işi yapıyor dersen, ben de sana derim ki, bu son derece gelişmiş olan ısı algılayıcılarını onun vücuduna kim yerleştirdi? Sakın tabiat deme, çünkü kör, sağır, cansız, şuursuz tabiat böyle hikmetli bir fiile hem de milyonlarca fertte sahip olamaz.

3- Daha önce dediğimiz gibi bu ısı algılayıcıları ışığa bağlı olarak çalışmıyor. Gece de sıcaklık değişimini hissedebiliyor. Eğer ışığa bağlı olsaydı gece beslenemezdi, gündüz ise onu gören avı tarafından zaten beslenemezdi. Bu ise sivrisineğin sonu demekti. Sorum şu; adeta onun beslenebilmesi için ısı algılayıcılarını ışığa bağlı kılmayan, karanlıkta da çalışmasını tasarlayan sanatkâr kim?

4- Ufacık iğnesini korumak için hangi terzi ona bir kılıf dikti?

5- Deri delmek için diş ve çenelerini kullanmayı kim öğretti?

6- Belki de en önemlisi kanın pıhtılaşmasını önleyen enzimi açtığı delikten içeriye bırakmasıdır. İlk önce, sinek kanın pıhtılaşacağını nerede biliyor? Hadi biliyor, pıhtılaşmayı önleyecek enzimi üretecek tezgâhı ve fabrikayı vücuduna kim yerleştirdi? Sadece tezgâhın olması da yetmez, zira kanın pıhtılaşmasını önleyecek sıvının formülünü bilmek için, adeta bir kimyager olmak gerekir. Sivrisinek acaba hangi kimya okulunu bitirdi?

Ey kâfir! Sana bir teklifim daha var. Gel, sineğin Allah’ın bir memuru olduğunu kabul et. Ve bu kabul ile yüzlerce sorulara cevap bulma derdinden kurtul.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu