Tefekkür Damlaları

Demir Mucizesi

Kur’an demir hakkında şöyle der; “Biz demiri indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır.” (Hadid: 25)

Demirin karşılığı olan kelime “hadid” dir. Hadid kelimesindeki harflerin ebced karşılığı ise şöyledir; Ha 8, Dal 4, Ye 10, Dal 4, hepsinin toplamı ise 26 eder. Ne ilginç tevafuktur ki demir element cetvelinde 26. elementtir. Ve sütunu 8, satırı ise 4’tür.

Ayrıca ayetteki “indirdik” tâbiri de çok ilginçtir. Zira demir bize göre inmez, yerden çıkar. Pr. Dr. Armstrong demirin oluşumundaki sırrı şöyle anlatır: “Maddeyi meydana getiren atomların bir araya gelmesi için enerjiye ihtiyaç vardır. Demirin meydana gelmesi için gerekli olan enerjiyi hesap ettiğimde gördüm ki, güneş enerjisinden daha fazla bir enerjiye ihtiyaç vardır. Yeryüzüyle birlikte ay, mars ve merkürdeki bütün enerjilerin toplamı dahi demirin meydana gelmesi için gerekli olan enerjiyi karşılayamamaktadır. Aksine bütün bu enerjilerin toplamının dört katı bir enerjiye ihtiyaç vardır.” Demek demir yeryüzünde meydana gelmemiştir.

Bu izah ile Kur’an da ki “indirdik” tabiri her halde daha iyi anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu