Mezhepler

Efendimizin (s.a.v.) bir âlime uymamız hakkındaki tavsiyeleri

A-  Bu sorular biraz ağırdı, ama üzerime almıyorum. Çünkü artık bir mezhebe bağlanmanın gereğine inanıyorum. Dolayısıyla soruların muhatabı ben değilim. Aslında en başta beni ikna etmiştin, ama inadım beni buraya kadar sürükledi. Kibrim sebebiyle bir türlü teslim olamadım. Ama şimdi teslim oluyor ve beni mezhepsizlikten kurtardığın için sana teşekkür ediyorum. Ancak aklımda mezheplerle ilgili çok sorular var. Bu soruları da yanıtlarsan beni bu hastalıktan iyicene kurtarırsın.

B- Sorularına geçmeden önce Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hadis-i şeriflerinden de biraz nakil yapmak istiyorum. Bu hadisler de sana yol gösterecektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir âlime uymamızı ısrarla tavsiye etmiş ve kötü âlimlerin şerlerinden bizleri sakındırmıştır. Bu bahisteki hadislerin birkaçı şöyledir:

 • Âlimlere tabi olun. Çünkü onlar dünya ve ahiretin ışıklarıdır. (Deylemi)
 • Âlimler kurtuluş yolunu gösteren birer rehber ve kılavuzdur. (İ. Neccar)
 • Âlimler olmasaydı insanlar helak olurdu. (İ. Maverdi)
 • Bilmediklerinizi salih âlimlerden sorup öğrenin. (Taberani)
 • İnsanların en hayırlısı benim asrımdaki Müslümanlardır. Bunlardan sonra en iyileri bunlardan sonra gelenlerdir. Onlardan sonra da en iyileri onlardan sonra gelenlerdir. Artık bunlardan sonra yalan yayılır, bunların sözlerine ve işlerine inanmayınız. (Buhari, Müslim)
 • Kimde şu iki haslet bulunursa sabreden ve şükreden kullar zümresine yazılır. Her kim dininde kendinden üstte olana bakıp ona tabi olursa ve dünyada kendinden altta olana bakıp Allah’ın kendisine verdiğine hamdederse işte bu kişiyi Allah şükredici ve sabredici yazar. (İbnu-l As)

Efendimiz (s.a.v.) kötü âlimlerin şerrinden de bizi birçok hadisiyle uyarmıştır. Birkaç tanesini zikredelim:

 • Allah-u Teâlâ sizden ilmi almak için ilmi ile amil olan âlimleri kaldırır. Cahiller kalır. Dinden sual edenlere kendi akılları ile cevap verip insanları doğru yoldan saptırırlar. (Buhari)
 • Ahir zamanda âlimler ölür, cahiller din adamı yerine geçirilir. Onlar da bilmeden yanlış fetva verir, kendisi sapar; başkalarını da saptırır. (Buhari)
 • Ümmetim kötü âlimler ve cahil abidler yüzünden helak olur. Kötülerin en kötüsü kötü âlimlerdir. İyilerin en iyisi de iyi âlimlerdir. (Darimi)
 • Sizin için Deccal’den daha çok sapık imamlardan korkuyorum. (İ. Ahmed)
 • Ahir zamanda âlim ve ilim azalır, cahillik artar. Cahil ve sapık din adamları yanlış fetva vererek fitne çıkarır, doğru yoldan saptırırlar. (Buhari)
 • Öyle bir zaman gelir ki İslam galip olur, hatta tüccarlar güven altında korkmadan denizaşırı ticaret yaparlar ve süvariler Allah yolunda savaşa dalarlar. Sonra bir kavim çıkar, Kur’an’ı okur ve şöyle derler: “Kim bizden daha iyi okur? Kim bizden daha iyi âlimdir? Kim bizden daha fazla fıkıh bilgisine sahiptir?” Sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: İşte bunlar sizden, bu ümmettendir ve onlar cehennemin yakıtıdırlar. (Taberani ve Bezzar)

Bu hadis-i şerifleri de kulağına küpe yap. Şimdi sıra geldi sorularının cevaplarına. Sor bakalım, inşallah sorularına ikna edici cevapları verir ve seni tam manasıyla bu hastalıktan kurtarırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu