Kabir Hayatı

19. Bölüm: Kabir hayatını inkar edenlerin sözlerine cevap: 8

Kabir hayatını inkar edenlerin sözlerine cevap vermeye devam ediyoruz. Cevabını vereceğimiz Sekizinci Sözleri şu: Onlar diyorlar ki:

– Yasin suresi 51. ayette şöyle buyrulmuş: Sûra üflendiğinde bir de bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp Rablerine koşarak giderler. Bu ayet, kabir hayatının yokluğuna işaret etmektedir.

Evet onlar böyle diyorlar. Bu ayet, kabir hayatının yokluğuna delilmiş. Onların bu sözlerine ben cevap veremiyorum. Çünkü bu ayetin kabir hayatının yokluğuna dair bir yönünü göremiyorum ki, bir cevap vereyim. Ayet diyor ki:

“Sûra üflendiğinde bir de bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp Rablerine koşarak giderler.”

 Burada kabir hayatının yokluğuna işaret eden bölüm neresi?

Bu ehl-i bid’a bunu hep yapar. Meseleyle ilgisi olmayan ayetleri gösterip, ayetle hiçbir ilgisi olmayan izahlar yaparlar. Onların bu halini görenler de der ki: “Vay be! Hep Kur’an’dan konuşuyorlar. Hep ayetleri delil yapıyorlar…” Hâlbuki konuştuklarının ayetin manasıyla hiçbir alakası yoktur. Burada olduğu gibi…

Ayette, Sûra üflenmesiyle onların kabirlerden çıkıp Rablerine koşacakları bildiriliyor. Ayetin manasının şu şekilde olması mümkün değil midir:

Onlar Berzah âlemi denilen bir âlemde yaşarlar. Bu âleme girişin ve bu âlemden çıkışın kapısı kabirlerdir. Ölümleriyle bu kapıdan Berzah âlemine girerler ve sura üflenmesiyle de bu kapıdan çıkarak Rablerine yani mahşer meydanına doğru koşarlar.

Bu ayetin manasının böyle olmasına bir engel var mıdır? Hayır, hiçbir engel yoktur. Zaten ayetin manası da budur. Kabirden çıkıp mahşere gitmek için illa ki kabirde ölü mü olmak lazım?..

Ben konuşuyorum, ama niçin konuştuğumu da bilmiyorum. Onların delil diye gösterdiği ayette kabir hayatının yokluğuna dair en küçük bir işaret bulamıyorum ki, o nokta üzerinde konuşayım. Konuşuyorum, onlar bu ayetin neresinden kabir hayatının yokluğuna delil çıkartmışlar, bunu merakımdan konuşuyorum.

Dilerseniz daha fazla konuşmayayım ve bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde kabir hayatını inkar edenlerin Dokuzuncu Sözlerine cevap vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu