Miraç

7. Miracın bedenle olduğuna dair YEDİNCİ delil

Miracın bedenle olduğuna dair yedinci delilde şöyle bir tahlil yapacağız:

Hadis-i şeriflerde, isra seyahati esnasında Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’ın “Burak” isimli bir bineğe bindiğinden bahsedilmektedir. Bir hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle der:

— …Katırdan küçük, merkepten büyük beyaz bir bineği çekti ve yularını tutarak bana “Bin.” dedi. Hemen Burak denilen bu bineğe bindim. Cebrail’in refakatinde hareket ettik. Burak o kadar hızlı gidiyordu ki ayağını, gözümün gördüğü en son noktaya basıyordu. Bir anda Kudüs’e vardık…

Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’ın “Burak” isimli bineğe binmesiyle ilgili hadis-i şerifler, başta Buhârî ve Müslim olmak üzere neredeyse bütün hadis kitaplarında geçmektedir. (Bak: Buhârî, IV, 248; Müslim, I, 145; Tirmizî, V, 301; Ahmed İbni Hanbel, III, 148; Beyhakî, II, 362-363; Begavî, II, 177; İbni Esîr, Câmiu’l-usûl, XII, 53; Ebû’l-Fidâ, III, 8)

Bu noktada delilimiz şu: Miraç seyahatinin Burak ile yapılması bu seyahatin bedenle olduğunu ispat eder. Zira ruhun seyahat için bineğe ihtiyacı yoktur ve rüyadaki bir seyir için bineğe binilmez. Binek ancak beden için bir araç olabilir. Bu da ispat eder ki bu seyahat bedenle olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu