Allah'ın Arş'a İstivası

“Allah Arş’tadır.” diyenler, Arş’ı melekler taşırken Allah nerede olacak?

“Allah’ın Arş’a istivası” isimli eserimizin 3. dersindeyiz. Bu dersimizde, “Allah’ın Arş’ta oturduğunu” söyleyenlere bir soru sorucağız. Hakka suresi 17. ayette şöyle buyrulmuş:

وَيَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّكَ فَوْقَهُمْ يَوْمَئِذٍ ثَمَانِيَةٌ  O gün Rabbinin arşını, onların üstünde olan sekiz melek taşır.

Mezkur ayetin açık ifadesiyle, Mahşer günü Arş’ı sekiz melek taşıyacaktır. Şimdi, “Allah Arş’ta oturmaktadır.” diyen kişiye, şu soruyu soruyoruz: Melekler Arş’ı taşırken Allah nerede olacak?

Eğer “Allah Arş’ın üzerinde olacak.” dersen, bu durumda, meleklerin Allah’ı taşıması lazım gelir. Bu mümkün değildir. Çünkü Allah, mahlukunu koruyup gözetendir. Mahluk olan; Allah’ı ne koruyabilir, ne gözetebilir, ne de taşıyabilir. Demek bu şık batıldır.

Eğer “Yok, Allah Arş’ın üzerinde olmayacak.” dersen, bu sefer de şu soruyu sorarız: Allah o zaman nerede olacak?

Eğer “Allah hiç bir yerde olmayacak.” dersen, Allah’ın mekandan münezzeh olduğunu kabul etmiş olursun. Bu durumda, Allah’ın Arş’ta oturduğunu iddia etmen batıl olur.

Yok Eğer “Allah mekandan münezzeh değildir.” dersen, o zaman, Allah’ın Arş’tan inince gideceği yeri söylemen gerekiyor.

Gördün mü, batıl itikadın seni nasıl bir duruma soktu. Bizim inancımıza göreyse, Allah mekandan münezzeh olduğu için, bu soruların hiç biri bize sorulamaz.

Netice olarak deriz ki: Şu üç şıktan birisini kabul etmek zorundasın:

  1. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olacak.
  2. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olmayıp başka bir mekanda olacak. Bu şıkkı kabul ediyorsan, Allah’ın gideceği mekanı bize söylemelisin.
  3. Allah mekandan münezzehtir. Eğer bu şıkkı kabul ediyorsan, Allah’ın Arş’ta oturduğu inancından tövbe etmelisin. Çünkü mekandan münezzeh olan zat, hiç bir mekanda olmaz, ve hiç bir yere oturmaz. Biz Ehli Sünnet mensupları, elhamdülillah 3. şıkkı kabul ediyoruz.

Kardeşlerim, bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, konuya farklı bir açıdan bakacağız. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu