Ehli Kitabın Durumu

19. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair ON YEDİNCİ delil

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair on yedinci delilimiz Maide suresinin 68. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَيْءٍ حَتَّىَ تُقِيمُوا التَّوْرَاةَ وَالإِنْجِيلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ

De ki: EEy Ehl-i kitap! Tevrat’ı, İncil’i ve Rabbinizden size indirilen Kur’an’ı ikame etmedikçe (yani onlarla amel etmedikçe) sizler hiçbir şey üzere değilsiniz. (Yani hak yol üzere değilsiniz, hakikatten hiçbir nasibiniz yok.) (Maide 68)

Bu ayet-i kerimede, Ehl-i kitabın üç şeyi yapmadıkça hak üzere olmadığı beyan edilmiştir. Bunlar:

1. Tevrat ile amel etmek.

2. İncil ile amel etmek.

3. Kur’an ile amel etmek.

Onlar bu üç şeyi yapmadıkları müddetçe hak ve hakikat üzere değillerdir. Bu, ayetin apaçık beyanıdır. Şimdi sorumuz şu:

— Ehl-i kitap Kur’an’la amel ediyor mu? Kur’an’ı kabul ediyor mu?

Hayır, kabul de etmiyor, amel de etmiyor. Bu durumda ayetin beyanıyla, onlar hak üzere olmamış oluyor. Hak üzere olmayanlar cennete nasıl girecek?

Yine Allahu Teâlâ onlardan Tevrat ve İncil’le de amel etmelerini istemiş. Burada Tevrat ve İncil’le amel etmekten murad, Müslüman olduktan sonra hem Kur’an’ın hükümleriyle hem de kendi kitaplarının hükümleriyle amel etmeleri değildir. Kur’an o kitapların hükmünü neshetmiştir. Dolayısıyla onlar Müslüman olduktan sonra artık kendi kitaplarının hükümleriyle amel etmezler.

Tevrat ve İncil’le amel etmekten murad şudur: Bu kitaplarda Peygamberimiz (a.s.m.)’ın haberi ve müjdesi geçmektedir. Tevrat ve İncil Peygamberimize imanı emretmektedir. Dolayısıyla Tevrat ve İncil’le amel etmekten murad Peygamberimize iman etmektir. Bunu yapan, Tevrat ve İncil’le amel etmiş olur.

Şimdi, şu andaki Ehl-i kitabın hâline bakalım:

1. Yahudiler Tevrat’la amel etmiyor. Tevrat Peygamberimiz (a.s.m.)’a iman etmelerini emrederken, onlar iman etmiyor. Bırakın iman etmeyi, Peygamberimizden haber veren ayetleri kitaplarından çıkarmaya çalışmışlar. Onların bu faaliyeti Kur’an’ın birçok ayetinde anlatılıyor.

2. Hristiyanlar da İncil’le amel etmiyor. İncil de Peygamberimiz (a.s.m.)’a imanı emrederken, onlar iman etmiyor. Onlar da Peygamberimizden haber veren ayetleri İncil’den çıkarmaya çalışmışlar. Kur’an onların bu faaliyetlerini de anlatılıyor.

3. Hem Yahudiler hem de Hristiyanlar Kur’an’la da amel etmiyor. Değil amel etmek, kabul dahi etmiyorlar.

Şimdi, Allah diyor ki: Ey Ehl-i kitap! Siz Tevrat’la, İncil’le ve Kur’an’la amel etmedikçe hak yol üzere değilsiniz. (Maide 68)

Allah böyle diyor ve onların doğru yol üzere olmadığını beyan ediyor. Sonra bir sözde ilahiyatçı çıkıyor ve diyor ki:

— Ehl-i kitap cennete girecek.

Yahu cennet senin mi? Cennetin sahibi diyor ki: Onlar bu üç şeyi yapmadıkça hak üzere değildirler. Ben de hak üzere olmayanı cennetime sokmam.

Cennetin sahibi böyle diyor ama bizim dalkavuk ilahiyatçımız, artık kime yaranacaksa, onlar cennete girecek diyor. Biz de ona diyoruz ki:

— Allah’tan kork! Kur’an’a iftira atma, insanların imanını bozma! Allah senin gibilerin şerrinden ümmet-i Muhammed’i muhafaza eylesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu