Ehli Kitabın Durumu

18. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair ON ALTINCI delil

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair on altıncı delilimiz Maide suresinin 65. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْكِتَابِ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَكَفَّرْنَا عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَلأدْخَلْنَاهُمْ جَنَّاتِ النَّعِيمِ

Eğer Ehl-i kitap iman edip takva sahibi olsaydı biz onların günahlarını örterdik ve onları Naim cennetlerine sokardık. (Maide 65)

Bu ayet-i kerimede Rabbimiz diyor ki: Eğer Ehl-i kitap iman etseydi…

Bu ifade ispat eder ki Ehl-i kitap iman etmiyor. Zira iman etmiş olsalardı Allah onlar hakkında, “Eğer Ehl-i kitap iman etseydi” buyurmazdı. Böyle buyrulması ispat eder ki Ehl-i kitabın Allah katında makbul bir imanı yoktur. İmanı olmayanın da cennete giremeyeceği hususunda hiçbir şüphe yoktur.

Yine ayet-i kerimede Rabbimiz diyor ki: Eğer Ehl-i kitap takva sahibi olsaydı…

Bu ifade ispat eder ki Ehl-i kitabın takvası da yoktur. Zira takvaları olsaydı Allah onlar hakkında, “Eğer takva sahibi olsalardı” buyurmazdı. Böyle buyrulması ispat eder ki Ehl-i kitabın Allah katında hiçbir takvası yoktur.

Hâlbuki “Cennet muttakiler için hazırlanmıştır.” (Âl-i İmran 133) ayetinin beyanıyla, cennet takva sahipleri için hazırlanmıştır. Takvanın birinci mertebesi küfür ve şirkten takvadır. Yani küfrü ve şirki gerektiren söz ve amellerden kaçınmaktır.

Ehl-i kitap takvanın daha bu birinci mertebesinde sınıfta kalmıştır. Bu durumda, onların cennete girememesi gerekmektedir. Çünkü cennete ancak takva sahipleri -en azından takvanın birinci mertebesini tahsil edenler- girecektir.

Sözün özü: Cennetin anahtarı imandır ve takvadır. Mezkûr ayetin beyanıyla, Ehl-i kitap bu iki anahtardan mahrumdur. Bu da ispat eder ki Ehl-i kitap tövbe edip İslam’a girmedikçe yani hakkıyla iman edip takvanın birinci mertebesini tahsil etmedikçe asla cennete giremeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu