Ehli Kitabın Durumu

11. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair DOKUZUNCU delil

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair dokuzuncu delilimiz şu: Peygamber Efendimiz (a.s.m.) sadece putperestleri ve kâfirleri İslam’a davet etmemiş, Ehl-i kitabı da İslam’a davet etmiştir. Mesela Âl-i İmran suresinde şöyle buyrulmuştur:

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَلاَ نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلاَ يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ

De ki: Ey Ehl-i kitap! Bizimle sizin aranızda eşit olan bir kelimeye gelin. O kelime de Allah’tan başkasına ibadet etmememiz, hiçbir şeyi O’na ortak koşmamamız ve Allah’ı bırakıp da birbirimizi rabler edinmememizdir. (Âl-i İmran 64)

Ayette gördüğünüz gibi, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Ehl-i kitabı İslam’a davet ediyor. Onlara diyor ki: Allah’tan başkasına ibadet etmeyin, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayın ve Allah’ı bırakıp birbirinizi rab edinmeyin.

— Peki, Ehl-i kitap bu davete icabet etmiş mi?

Hayır, -azı müstesna- etmemişler. Hâlâ Allah’a evlat isnat edip, Allah’a şirk koşuyorlar. Allah’ın peygamberini ilah kabul ediyorlar. Hristiyanlar Hazreti İsa’yı, Yahudiler de Hazreti Uzeyr’i Allah’ın oğlu olarak kabul ediyor ve Peygamberimiz (a.s.m.)’ın davetine icabet etmiyorlar.

— Peki, bu durumda cennete nasıl girecekler?

Mezkûr ayet üzerine söylenecek çok söz var. Ancak bizim bu delildeki odak noktamız şu:

Misalini verdiğimiz ayet gibi, daha birçok ayetin beyanıyla, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Ehl-i kitabı İslam’a davet etmiştir. Bu daveti de Allah’ın emriyle yapmıştır. Burada sorumuz şu:

— Bu davetin bir önemi var mıdır yoksa laf olsun diye mi davet yapılmıştır?

Herhâlde bir önemi vardır. Zira önemi olmayan bir şeyi Allah peygamberine emretmez.

Peygamberimiz (a.s.m.) onları İslam’a davet etmiş, onlar ise bu davete icabet etmemiş ve Müslüman olmamış. Eğer bu durumda, onların cennete gireceği söylenirse; bu davetin önemsiz bir davet olduğu, icabet şartı bulunmadığı, Allah’ın -haşa- bunu öylesine emrettiğini kabul etmek gerekir. Yani davete uyarlarsa güzel olur ama uymazlarsa da bir önemi yok!

İşte bu kaziye kabul edilmeden Ehl-i kitabın cennete gireceği kabul edilemez. Bunu kabul eden varsa ona da deriz ki:

— Ey gafil! Allah hikmet sahibidir, boş iş yapmaz, laf olsun diye emretmez. Eğer Allah onların hâlinden razı olsaydı ve Müslüman olmalarını istemeseydi, Peygamberimize onları İslam’a davet etmesini emretmezdi. Onların kurtuluşu bu davete icabetle mümkündür. İcabet eden kurtulur, etmeyen cehenneme gider.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu