Ehli Kitabın Durumu

12. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair ONUNCU delil

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair onuncu delilimiz şu: Cenab-ı Hak Ehl-i kitabın hidayetini İslam’a girme şartına bağlamış ve ancak bu durumda hidayet üzere olacaklarını beyan buyurmuş. Bu da ispat eder ki Ehl-i kitap İslam’a girmezse hidayet üzere değildir; hidayet üzere olmayan da ehl-i cenehhemdir.

Âl-i İmran suresinde bu mesele şöyle beyan edilmiş:

قُلْ لِلَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ وَالأُمِّيِّينَ أَأَسْلَمْتُمْ فَاِنْ أَسْلَمُوا فَقَدِ اهْتَدَوْا

Kendilerine kitap verilenlere ve ümmilere (yani putperest müşriklere) de ki: Siz Müslüman oldunuz mu? Eğer Müslüman olurlarsa, şüphesiz hidayet bulmuş olurlar. (Âl-i İmran 20)

Bu ayetin beyanıyla, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) onları İslam’a davet etmekle mükelleftir ve davet de etmiştir. Ayet-i kerime onların hidayette olmasını Müslüman olma şartına bağlamıştır. Ayetin mana-yı muhalifiyle, eğer Müslüman olmazlarsa hidayette değillerdir.

— Peki, onlar Müslüman olmuş mu?

Hayır, olmamış. Demek, hidayette değiller.

— Peki, hidayette olmayanlar cennete nasıl girecek?

Asla giremezler! Zira onların hidayetsizliği amelî hidayetsizlik değil, itikadi hidayetsizliktir. İtikadi hidayetsizlik de kişinin cennetten mahrum olmasına sebeptir. Bu sadece Ehl-i kitap hakkında değil, Müslümanlar hakkında da böyledir. İtikadı bozuk olan cennetten mahrum olur.

Ehl-i kitabın itikadı bozuktur, neticesi de cennetten mahrumiyettir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu