Hadis İnkarcılığı

3- Resullullah (S.a.v.)’in haram kıldığını haram kılmayanlar!

Abdurrahman Bahadır

Peygambersiz bir din inşa etmeye çalışan Hadis inkârcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” demektedirler. Peki, bu kimseler gerçekten Kur’an’a uyuyorlar mı? Yoksa kuranı kendi hevalarına mı uyduruyorlar? İşte bu kimselerin kurandan ne kadar uzak olduklarını gösteren başka bir ayet…

Tevbe suresi 29. ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

:قَاتِلُوا الَّذِينَ  Şu kimselerle savaşın

لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ  Allah’a ve ahiret gününe iman etmezler

وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ Allah’ın ve Resulünün haram kıldığını haram kılmazlar.

Manayı topluyorum: “Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen ve Allah’ın ve Resulünün haram kıldığını haram kılmayanlarla savaşın.”

Ayeti kerimenin başında şöyle buyrulmuş:   قَاتِلُوا الَّذِينَ  Şu kimselerle savaşın… Bu beyanla, Müslümanlara bazı kimselerle savaşmaları emredilmiş. Peki, kimlerle savaşılacak?

Ayetin devamı sorumuza cevap verir. Kendileriyle savaşılacak

Birinci grup: لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ  Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyenlerdir. Bunlar kafirler ve müşriklerdir…

Kendileriyle savaşılacak İkinci grup ise, وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ  Allah’ın haram kıldığını haram kılmayanlar. … وَرَسُولُهُ ve Resulünün haram kıldığını haram kılmayanlardır.

Ayetin bu bölümü iki şeyden bahsediyor

:1. Allah’ın haram kıldığı şeyler,

  1. Resulünün haram kıldığı şeyler. Allah’ın haram kıldığı şeyler, Kur’an’da geçen haramlardır. Peki, Resulünün haram kıldığı şeyler nedir? Hiçbir kimse “Bunlar da Kur’an’da geçen haramlardır.” diyemez.

Çünkü حَرَّمَ اللّهُ وَرَسُولُهُ  ayetindeki “vav” harfi, atıf harfidir. Atıf harfi, kendinden sonrasıyla öncesinin farklı olduğunu gösterir. Biz bunu Türkçede de kullanıyoruz. Mesela, Ali ve Ahmet geldi desek, Ahmet’in Ali’den farklı bir şahıs olduğunu anlarız. Ali farklıdır, Ahmet farklıdır. Bu farkı ortaya koyan edat da “ve” edatıdır.

Aynen bunun gibi, Allah’ın haram kıldığı şeyler ve Resulünün haram kıldığı şeyler dediğimizde, Resulünün haram kıldığı şeylerin, Allah’ın haram kıldığı şeylerden farklı olduğunu anlarız. Eğer ikisi aynı olsaydı, arada “vav” atıf harfi kullanılmaz ve sadece “Allah’ın haram kıldıklarını haram kılmayanlarla savaşın.” denilirdi. Hâlbuki böyle denilmemiş “Hem Allah’ın haram kıldığını haram kılmayanlarla, hem de Resulünün haram kıldığını haram kılmayanlarla savaşın” denilmiş.

Hem ayette Allah’ın ve Resulünün haram kıldığı ifadesi kullanılmasına rağmen resülün haram kıldıklarını çevirip kuranın haram kıldığı diye söyleyen kimse şunu bilmedir. Allah sözün en güzelini söyler, söylenme ihtiyacı olmayan bir şeyi söylemez. Daha iyi bir şekilde söylenebilirdi diye bir şey düşünemeyiz. Zira sözü söyleyen Allah’tır. Şimdi bu ayete haddini aşarak Resulünün haram kıldığını Kuranın haram kıldığı diyen haşa Allaha söz söylemeyi mi öğretmektedir?

Bütün bu izahlardan sonra sorumuz şu: Allah’ın haram kıldıkları, Kur’an’da geçen haramlardır. Peki, Resulünün haram kıldığı şeyler nerede geçmektedir? Aklınıza, hadis-i şeriflerden başka bir yer geliyor mu? Gelmiyor!!!

Hem ayetin bu kadar açık beyanından sonra, hâlâ nasıl “Vahiy sadece Kur’an’dır, Peygambere başka vahiy gelmemiştir.” diyebilmektedirler. Peygambere başka vahiy gelmemişse, “Resulullahın haram kıldığı şeyler…” ifadesi ne manaya gelmektedir. Bu ifadeden, haramların bizi iki şekilde bildirildiği açıkça anlaşılmaz mı? 1. Kur’an’la bildirilenler, 2. Hadislerle bildirilenler.

Demek bir kimse, sadece Allah’ın haram kıldıklarını, yani Kur’an’daki haramları kabul etse, bu yeterli değildir. Resulullah’ın haram kıldıklarını da haram kabul etmelidir. Çünkü Resulullah’ın haram kılması da Allah’ın haram kılması gibidir ve bu haram kılmalar da Allah’ın emriyledir. Aradaki tek fark, bu haramlar Kur’an’da değil, hadislerde geçmektedir.

Şimdi: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” Diyen sözde kuran Müslümanları, Tevbe suresinin 29. ayetini hiç okumuyorlar mı?.. Okuyorlarsa bu ayetin emriyle niçin amel etmemektedirler? Ayet-i kerime: Resulullahın haram kıldıklarını haram kabul edin derken.  Resulullahın haram kıldıklarının kaynağı olan hadis-i şerifleri nasıl inkâr ederler.

Hadisleri yok sayanlar, Resulullahın haram kıldığı şeyleri nasıl öğrenecektir? Kur’an’a uyduğunu iddia eden sözde kuran Müslümanları Kurana mı uymaktadır. Yoksa kuranı kendilerine mi uydurmaktadırlar. Eğer kuranın anlattığı gerçek Müslüman olsalardı, Resulullah’ın sünnetine ve hadislerine muhalefet etmez ve ayetin emrettiği gibi, o sünneti kaynak kabul etmeleri gerekirdi. Hâlbuki Kur’an bir vadidedir, kuran bize yeter diyenler başka bir vadidedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu