Hadis İnkarcılığı

10- Resule muhalefet edip müminlerin yolundan başkasına uyanlar.

Abdurrahman Bahadır

Her meseleye sadece Kur’an’da çözüm arayanlar, hadise, sünnete dönüp bakmadığı gibi inkâr etme bedbahtlığını gösterenler ve Kur’an’ın temas etmediği konularda istediği gibi hareket edeceklerini düşünüp bunu “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” maskesi altında icra edenler. Onlara diyoruz ki: Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o halde şu ayete dikkat edin.

وَمَنْ يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدٰى

“Kim kendisine hidayet belli olduktan sonra Resule muhalefet eder

وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَب۪يلِ الْمُؤْمِن۪ينَ

 ve müminlerin yolundan başkasına uyarsa,

نُوَلِّه۪ مَا تَوَلّٰى

onu döndüğü yolda bırakır

وَنُصْلِه۪ جَهَنَّمَۜ وَسَٓاءَتْ مَص۪يرًا۟

ve cehenneme sokarız. Cehennem ne kötü bir varış yeridir.” (Nisa, 4/115)

Cenab-ı Hak bu ayet-i kerimede iki kişiyi tehdit ediyor. Birincisi, Allah’ın Resulü (asm)’a muhalefet eden; ikincisi, müminlerin yolundan başka bir yola uyan.

Hadis inkârcıları bu iki tehdidin tam muhatabıdırlar. Çünkü onlar hadisleri inkâr ederek, hem Efendimiz (asm)’a muhalefet ediyorlar, hem de müminlerin yolundan başka bir yola uyuyorlar. Zira müminlerin yolu, Peygamberimiz (asm)’in sünnetine tabi olmak; hadislerini kabul etmek ve sözüne itaat etmektir. O hadisi şerifler ki kılı kırk yararcasına bir tahkik ile beşer tarihinde bir benzeri daha görülmeyen bir gayret ile orijinal ve güvenli bir şekilde günümüze gelmiştir. Hâl böyleyken, bunlar hadisleri inkâr ederek müminlerin yolundan sapmaktadır. Nereye mi? Çoğu yahudi ve hıristiyan olan İslâm düşmanlarının ve öteden beri dinin iki kaynağı olan Kuran ve sünnet hakkında müslümanları şüpheye düşürmek isteyen müsteşriklerin, modernistlerin yoluna…

Peki, Resulullah’a muhalefet edenin ve müminlerin yolundan sapanın akıbeti nedir? Ayet-i kerime akıbetini beyan ediyor: Allah onu döndüğü yolda bırakır ve onu cehenneme sokar.

Bu ayetin bu kimselerde tam tecelli ettiğini görebilirsiniz. Zira bu kimselerle yaptığımız konuşmalarda hakkı bu kadar açık beyan ettikten sonra nasıl olurda göremezler diye hayret ediyordum. Daha sonra anladım ki bunlar müminlerin yolundan sapmış ve saptıkları yolda da bırakılmışlar. İşte bu ayetin dünyada ki tecellisi budur. Anlatırsın anlatırsın anlamaz.hakkı çok açık görür ama gelemez niye

وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَب۪يلِ الْمُؤْمِن۪ينَ

kim müminlerin yolundan başkasına uyarsa,

نُوَلِّه۪ مَا تَوَلّٰى

Döndüğü saptığı yolda bırakılır.

Evet, Hidayet kendisine belli olduktan sonra Resule muhalefet edip ve müminlerin yolundan başkasına uyanlara sesleniyoruz.

Kur’an’a tabi olduğunuzu iddia edip var gücünüzle onun sünnetine karşı çıkmakla Resulullah’a muhalefet ettiğinizin farkında mısınız?

Onun hadisleri etrafında şüpheler uyandırıp itibarsızlaştırmaya çalışmakla Kuran Müslümanı olduğunuzu mu zannediyorsunuz?

Hatta daha ileri giderek müminlerin Peygamber s.a.v. e getirdikleri salavatı haşa yalakalık olarak görmekle acaba siz müminlerin yolunda mısınız?

Evet, tüm bu bâtıl fikirlerini Kur’an Müslümanlığı maskesi altında icra edenler bu ayeti hiç okumamışlar mıdır? Resulullah’a muhalefet etmenin ve müminlerin yolundan başka bir yola uymanın cezasının, cehennem olduğunu bilmiyorlar mı? Eğer bilmiyorlarsa şimdi öğrendiler? Resulullah (asm)’a muhalefete devam edip, müminlerin yolu dışındaki dalalet yolunda yürümeye devam mı edeceksiniz; yoksa tövbe edip, Efendimiz (asm)’in sünnetine sımsıkı yapışacak mısınız? Seçim sizin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu