Gaybı Bildirme

5. Allahu Teâlâ’nın Hz. Nuh’a gaybı bildirmesi

Allah’ın gaybı bildirmesi konusunun beşinci dersindeyiz. Meselemizi hatırlatarak dersimize başlayalım:

Bir kısım sözde âlimler, Allahû Teâlâ’nın gaybı bildirmesini muhal görmekte ve “Gaybı Allah’tan başkası bilmez; Allah kimseye gaybı bildirmez.” demektedirler.

Evet, “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” sözü haktır ve hakikattir. Lakin bunun iki manası vardır:

1. Gaybın tamamını Allah’tan başkası bilmez.

2. Gaybın küçük bir meselesini dahi kişi kendi başına bilemez. Ancak Allah’ın ona bildirmesiyle bilir.

Yine Peygamberimiz (a.s.m.)’ın “Ben gaybı bilmem.” sözü, “Gaybın tamamını bilmem. Küçük bir meselesini dahi Allah bildirmeden bilmem.” manasındadır. Yoksa “Allah bana gaybı bildirmez.” manasında değildir. Allahu Teâlâ gaybtan dilediği kısmı, dilediği kuluna vahiyle veya ilhamla bildirebilir.

Önceki derslerimizde bu meselenin dört delilini işlemiştik. Bu dersimizde beşinci delil olarak Hûd suresinin 36 ve 37. ayetlerini tahlil edeceğiz. Bu ayet-i kerimelerde şöyle buyrulmuş:

وَأُوحِيَ إِلَى نُوحٍ أَنَّهُ لَنْ يُؤْمِنَ مِنْ قَوْمِكَ إِلاَّ مَن قَدْ آمَنَ فَلاَ تَبْتَئِسْ بِمَا كَانُوا يَفْعَلُونَ وَاصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا وَلاَ تُخَاطِبْنِي فِي الَّذِينَ ظَلَمُوا إِنَّهُم مُغْرَقُونَ

Nuh’a vahyolundu ki: Senin kavminden -daha önce iman etmiş olanlar müstesna- artık kimse asla iman etmeyecektir. Zalimler hakkında benimle konuşma, onlar suda boğulacaklardır. (Hûd 36-37)

Şimdi, bu ayet-i kerimelerin meselemize bakan cihetini tahlil edelim:

Allahu Teâlâ Hazreti Nuh’a, kavminden daha önce iman edenler müstesna, diğerlerinin iman etmeyeceğini ve onların suda boğulacağını bildirmiş; bu sebeple de Hazreti Nuh’un onlar için dua etmesini yasaklamış ve bir gemi yapmasını emretmiş.

Hazreti Nuh (a.s.) bu gemiyi -bir rivayete göre- dört yılda tamamlamış. Allah’ın haber verdiği gibi, bu zaman diliminde onun kavminden hiç kimse iman etmemiş ve neticede hepsi suda boğulmuş.

Şimdi, “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyenlere şu soruları soralım:

— Hazreti Nuh (a.s.) için, kavminin iman etmeyip suda boğulacağı gayb mıdır değil midir?

Herhâlde dört yıl sonra vukua gelecek bir haber gaybtır.

— Allahu Teâlâ bu gaybı Hazreti Nuh’a haber vermiş midir vermemiş midir?

Ayetin açık beyanıyla, haber vermiş hatta onlar hakkında dua etmesini yasaklamıştır.

— Sizler, Kur’an’ın gaybtan verdiği bu haberi gördükten sonra hâlâ nasıl oluyor da “Allah gaybı kimseye bildirmez” diyorsunuz?

Gözünüz mü kör? İşte Allahu Teâlâ gaybı Hazreti Nuh’a bildirmiş!

Kardeşlerim, siz cevap verin:

— Hazreti Nuh’a kavminin iman etmeyeceğini ve suda boğulacağını bildirmek gaybı bildirmek değil midir? Bu mesele Hazreti Nuh’a göre gayb değil midir?

Ayetin açık ifadesiyle, Allahu Teâlâ Hazreti Nuh’a gaybı bildirirken, bunlara ne olmuş da “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyorlar; hep sapıyorlar hem de saptırıyorlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu