Bilimsel Mucizeler

Toprak ve sudan yaratılma

“İnsanı çamurdan oluşan bir özden yarattık.” (Müminun Suresi: 12)

“O yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır. Ve insanın yaratılışına çamurdan başlamıştır.” (Secde Suresi: 7)

“Sizi topraktan yaratması O’nun delillerindendir.” (Rum Suresi: 20)

“Ve O sudan bir insan yarattı ve ona soy sop verdi. Rabbin her şeye gücü yetendir.” (Furkan Suresi: 54)

Kur’an, insan yaratılırken kullanılan ham maddelerin toprak ve su olduğunu ortaya koymaktadır. Kur’an, bazen bu ham maddeleri ayrı ayrı vurgulamakta, bazen de insanın çamurdan yaratıldığını söyleyip toprak ve suyun bileşiminden insanın yaratıldığını açıklamaktadır.

İnsanın topraktan yaratılması üzerine çok spekülasyonlar yapılmıştır. Biyoloji ve kimya gibi bilimlerin ilerlemesiyle; hem toprağın, hem de insan vücudunun analitik incelemesi yapıldı. Bu incelemeler sonucunda insan vücudunun içerdiği maddeler ile toprağın içerdiği maddelerin tamamen aynı olduğu anlaşıldı.

Bu maddeler alüminyum, demir, kalsiyum, oksijen, silikon, sodyum, potasyum, magnezyum, hidrojen, klor, iyot, manganez, kurşun, fosfor, bakır, gümüş, karbon, çinko, kükürt ve azottur.

İnsan vücudunun %65’i oksijen, %18’i karbon, %10’u hidrojen, %3’ü azot, %1,5’u kalsiyum, %1’i fosfor, geri kalanı da diğer elementlerdir.

Yaratılış denilen Allah’ın muhteşem sanatı işte bu cansız, şuursuz atomları belli bir şekilde birleştirip insanı meydana getirmektedir.

Bu maddeler sırf ham madde olarak çok düşük değerlere alıcı bulmaktadır. Oranlarını verdiğimiz temel maddelerin New york Borsasındaki değeri 4,5 dolar’dır. Evet, tam tamına 4,5 Dolar. İşte insanın temel malzemesinin fiyatı… Allah 4,5 dolarlık malzemeden insan mucizesini yaratmaktadır. Görülüyor ki beceri, bu 4,5 dolarlık malzemede değildir. Asıl beceri, böyle basit maddelerden, kâinatın en şerefli mahlûku olan insanı yaratan Allah’ındır.

Toprağın Özü

Müminun Suresi 12. ayette şöyle buyrulmuştur;

“İnsanı çamurdan oluşan bir özden yarattık.”

Ayette ifade edildiği gibi insan çamurdan oluşan bir özden yaratılmıştır. Allah topraktaki elementleri, çok ince bir şekilde ayarlayarak insanı yaratmıştır.

İnsan vücudunda gerekli her element belli değer aralıklarında var olabilmektedir. Bu değer aralığından sapmalar olduğunda hastalıklar, ölümler ortaya çıkabilir.

Vücutta baştan bu maddeler dengeli bir şekilde dağıtıldıkları gibi, vücut sonradan bu maddeleri dengeli bir şekilde kullanacak, fazlalıkları dışarı atacak biçimde de yaratılmıştır.

İnsan vücudunda yaklaşık 2 kg. kalsiyum vardır. Eğer bu kalsiyum azalırsa bir elmayı ısırmamız dişlerimizin parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Vücudumuzun 120 gr kadar potasyuma ihtiyacı var-dır.

Bu maddenin eksikliği kas ağrıları, kramplar, yorgunluk, bağırsak rahatsızlıkları, kalp çarpıntısı olarak kendini gösterir. Çinkoya olan ihtiyacımız ise sadece 23 gr. kadardır. Bu düşük miktarın eksikliği hafıza kaybı, hareket gücünün azalması, koku ve tat alma duyusunun zayıflamasıyla kendini gösterir. 100 mikrogramlık selenyumun eksikliği kas zayıflığı, kalp ve damarlardaki esneme kabiliyetinin bozulmasıyla kendini gösterir.

Tüm bu veriler bize Allah’ın insanı topraktan rasgele yaratmadığını, aynı ayette söylendiği gibi; toprağın içindeki elementleri belli ölçüyle belirleyerek insanı toprağın belli bir özünden yarattığını göstermektedir.

Görüldüğü gibi Kur’an’da hiçbir kelime boşu boşuna geçmemektedir. Ve Kur’an ehli için, içi elmaslarla dolu bir hazinedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu