Bilimsel Mucizeler

Titreşerek, kabararak canlanan toprak

“Yeryüzünü kupkuru ölü gibi görürsün, ancak üzerine su yağdırdığımız zaman titreşir, kabarır ve her güzel çiftten bir şeyler bitirir.” (Hac Suresi: 5)

Bu ayette kupkuru toprağın üzerine suyun düşmesiyle oluşan aşamalar anlatılır. Kur’an’ın ifadelerinde anlatılan titreşmenin ve kabarmanın önce sadece edebi ifadeler olduğu sanıldı. Fakat “Brown Titremesi”nin anlaşılmasıyla Kur’an’ın bu noktada da bir mucize gösterdiği anlaşıldı. Ayette toprağa suyun düşmesiyle oluşan 3 aşamaya dikkat çekilir:

1- Toprağın titreşmesi

2- Toprağın kabarması

3- Toprağın çiftler halinde ürünler vermesi

1- Toprağın titreşmesi

Birinci aşamada, suyun üzerine düşmesiyle topraktaki parçacıklar, hareket eder. Toprağın üzerine düşen su damlacıkları bir hedef olmaksızın birçok yönde hareket eder. Böylece birçok taraftan suyla çarpışan toprak parçacıkları titreşir gibi hareket ederler. Suyun toprağa düşmesiyle topraktaki farklı moleküller arasında elektrik akımı oluşur. Toprağın parçacıkları iyonlaşır. Elektrik akımının düşüşüyle pozitif iyona, yükselişiyle negatif iyona dönüşüm olur. Suyun toprağa gelişiyle iyonik moleküller titreşir. Botanikçi Robert Brown 1828 yılında toprağın partiküllerinin bu hareketini tespit etti ve adını “Brown Movement” (Brown Titremesi) koydu. Bu hareket, suyun toprağın üzerine düşmesiyle oluşan bir süreçte gerçekleşir.

2- Toprağın kabarması

İkinci aşamada dikkat çekilen olay, suyu emen toprak parçacıklarının hacimce büyümesi, böylece kabarmanın gerçekleşmesidir. Parçacıklar suya doyunca suyun mineral depoları olurlar. Bitkiler ihtiyaçlarını bu depolardan karşılar. Toprağın suyu tutan mükemmel yapısı sayesinde yağmur suları toprağın derinliklerinde kaybolmaz. Böylece bitkilerin, dolayısıyla tüm canlıların yaşaması mümkün olur.

3- Toprağın çiftler halinde ürünler vermesi

Üçüncü aşamada bitkilerin filizlenmesine dikkat çekilir. Ayetin işaret ettiği gibi zevci ve zevcesiyle yani dişiliği ve erkekliğiyle bitkiler yaratılmaya başlanır. Başlangıçta ölü olan toprak, suyun üzerine düşmesiyle başlayan bir sürecin sonunda canlı bitkiyi bağrından çıkarmaktadır.

İşte Kur’an, kısacık bir ayetinin ifadesiyle bütün bu gerçeklere işaret etmektedir.

Acaba hiç mümkün müdür ki, bu bilimsel gerçekleri 1400 sene evvel haber veren zat, Allah’ın peygamberi ve kitabı da Allah’ın kitabı olmasın? Hayır, asla mümkün değil!

Bir Yorum

  1. Merhabalar… Sitenizle yeni tanıştım. Şimdilik “Bilimsel Mucizeler” başlığı altındaki makaleleri okuyabildim ve verdiğiniz bilgilere hayran kaldım. Okuduğum her makalenin ardından Kelime-i şahadet getirme ihtiyacı duydum. Herkesin oku’ması gereken bilgiler… “Bütün kitaplar bir Kitap’ı anlamak için okunur,” düşüncesindeyim. Sitenizi elimden geldiğince bütün dostlarıma tavsiye edeceğim. Allah’ın bereketi, rahmeti ve selamı üzrenize olsun. Allah’ın yardımı, Kur’an’ın muhtevasının çözülmesine gönül veren bütün kalem ve tefekkür insanlarının yanında olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu