Hadis Savunması

8. “Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 33/21)

Hadis inkarcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki: Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o halde Ahzab suresi 21. ayetin emrine de uymalısınız. Bu ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurmuştur:لَقَدْ كَانَ لَكُمْ  Andolsun ki şüphesiz sizler için vardır… Kimde vardır? فِي رَسُولِ اللَّهِ  Allah’ın Resulünde vardır. Ne vardır?..   أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ  güzel bir örnek. Bu güzel örnek kimler içindir?  لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ  Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar için  وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا  ve Allah’ı çokça zikredenler için.Manaya bir daha dikkat kesilelim:“Andolsun ki Allah’ın Resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. Bu güzel örnek, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler içindir.”Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:Ayeti kerimenin başında şöyle buyrulmuş:  Andolsun ki Allah’ın Resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. Yani Allah’ın Resulü (asm) müminler için güzel bir örnektir. Müminler yaşantılarında Resulullah’ı örnek almalı ve Ona benzemeye çalışmalıdır.Peki, kimler Resulullah’ı kendilerine güzel bir örnek yaparlar? Ayetin devamı sorumuza cevap verir:  لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ  Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا  ve Allah’ı çokça zikredenler.Ayet-i kerime diyor ki: Kim Allah’a ve ahirete kavuşmayı umuyor ve Allah’ı çokça zikrediyorsa, Resulullah’ı kendine örnek yapar. Yok, örnek yapmıyorsa, onun Allah ve ahiret inancında bir problem vardır. Ve yine o, Allah’ı çokça zikretmiyordur.

Bu ayet-i kerime mana-yı muhalifiyle şöyle diyor: Kim Allah’a ve ahirete kavuşmayı ummuyor ve Allah’ı da çokça zikretmiyorsa, bu kişi Resulullah’ı kendine örnek yapmaz.

Demek, Resulullah’ın hadislerini kabul etmek ve sünnetine uymak, kişinin imanıyla ve ibadetiyle alakadardır. Allah’a ve ahirete imanda problem yaşayanlar ve başta zikir olarak ibadette kusurlu olanlar, Resulullah’ı kendilerine güzel bir örnek yapmazlar, yapamazlar. Bu nimet onlara ihsan edilmez. Onlar bu nimetten mahrum kalırlar…

Bu beyanlardan sonra, şimdi hadis inkarcılarına bir çift sözümüz var:

Hadis inkarcılarına diyoruz ki, siz: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorsunuz. Peki, Ahzab suresinin 21. ayetini hiç okumuyor musunuz?.. Bu ayetin emriyle niçin amel etmiyorsunuz? Ayet-i kerime diyor ki: Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. Ayetin bu beyanına karşı, siz Resulullah kendinize örnek yapmıyor ve Onun sünnetini inkar ediyorsunuz. Bu halinizle, Kur’an’a muhalefet ettiğinizin farkında değil misiniz?

Hem ayetin şu beyanından korkmuyorsunuz:

“Allah’ın resulünü ancak, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler kendilerine örnek yapar.”

Siz Resulullah’ın sünnetini kendinize örnek yapmadığınıza göre, sizin Allah ve ahiret inancınız bozuk. Ve siz zikir ehli de değilsiniz. İbadet hayatınız da problemli… Kur’an sizi böyle tarif ediyor. Artık gerisini siz düşünün…

Sevgili kardeşlerim, hadis inkarcılarının, Kur’an’ın daha birçok ayetlerini çiğnediklerini, bu eserde ispat edeceğiz. Bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, çiğnedikleri Sekizinci ayeti göstereceğiz. Bir sonraki derste buluşuncaya kadar Allah’a emanet olunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu