Vesveseden Kurtuluş

Şeytanın kendi çirkin sözlerini kalbin sözleri zannettirmesi

Şeytan evvela şüpheyi kalbe atar. Eğer kalp şüpheyi kabul etmezse şüpheden sövme ve küfretmeye döner. Hayale karşı sövmeye benzeyen pis hatıraları ve edebe zıt çirkin hâlleri tasvir eder. Kalbe eyvah dedirtir, kişiyi ümitsizliğe düşürür.
Vesveseli adam zanneder ki, kalbi Allaha karşı edepsizlikte bulunuyor. Bu durumdan müthiş bir heyecan ve sıkıntı hisseder ve bundan kurtulmak için Allahı düşünmemek, Onun huzurundan kaçmak ve gaflete dalmak ister. Şeytanın bu vesvesesine mağlup olan kişilerden şu gibi sözleri işitmişsinizdir: “Kalbim Allaha ve diğer iman hakikatlerine küfrediyor. Onun bu sövmesini susturmaya çalışıyorum, ama susturamıyorum. Susturmaya çalıştıkça kalbim daha yüksek bir seda ile bağırmaya başlıyor.”
Bu vesvesenin ve yaranın merhemi şudur: Bilmeliyiz ki, kalbimizden geldiğini zannettiğimiz o çirkin sözler kalbimize ait değildir. Kalbimizin sözleri olmadığına delil ise kalbimizin o sözlerden müteessir olması ve üzüntü duymasıdır. Eğer o çirkin sözler kalbimizin sözleri olsaydı kalp asla üzülmeyecek ve titremeyecekti. Zira kişi kendi iradesiyle söylediği sözlerden dolayı üzüntü duymaz.

Hem o sözlerin kalbimizin sözleri olmadığına başka bir delil de susturmaya çalıştığımız hâlde susturamayışımızdır. Eğer o sözler bize ait olsaydı susturmak istediğimizde susardı. Zira konuşan kişi ne zaman susmak isterse o zaman susabilir.
Öyleyse acaba bu sözler kime aittir?

Bu sözler şeytandan gelir ve lümme-i şeytaniyeye aittir.

Lümme-i şeytaniye: Kalbin üzerindeki şeytanın noktası ve karargâhıdır. Kalpte iki nokta vardır. Bu noktalardan bir tanesi meleğe ait olup o noktadan insana iyi işlerin ilhamı gelir. Diğer nokta ise şeytana ait olup o noktadan da vesveseler, sövmeler ve günahların teşviki gelir. İşte şeytan bu nokta da konuşmaktadır. Bu nokta kalbe yakın olduğu için lümme-i şeytaniyenin varlığını bilmeyenler şeytanın bu çirkin sözlerini kendi kalplerine mal eder, şeytanın sözlerini kendi kalplerinin sözü zannederler.
Şeytanın bu vesvesede ki amacı, bu çirkin sözleri zararlı zannettirmekle kalben üzülmesini sağlamak ve kişiyi ümitsizliğe düşürmektir. Zaten vesvesenin zararı, kişinin zarar gördüğünü zannetmesidir. Zira bu durumda şeytanın işini kendi kalbine mal eder, şeytanın sözünü kalpten zanneder ve zarara düşer. Zaten şeytanın istediği de odur. Zira kişi ümitsizliğe düşünce bocalayacak, sıkıntılar içinde kalacak, neticede ibadet ve tefekkür vazifesini hakkıyla yapamayacaktır. Hatta bırakın hakkıyla yapmayı Allahın huzurundan kaçarak Allahı düşünmemekle rahatlamaya çalışacaktır.

O hâlde buraya kadar anlattıklarımızdan şunları öğrendik:

1- İnsanın kalbinden geldiğini zannettiği küfür ve çirkin sözler kalbe ait değildir.

2- Bu sözler lümme-i şeytaniyeden gelen, şeytana ait sözlerdir. Onun fısıldaması ve vesveseleridir.

3- Bu sözlerin kalbe ait olmadığının ve şeytana ait olduğunun delili, kalbin bu sözlerden dolayı üzülmesi ve sesi susturmaya çalıştığı hâlde susturamamasıdır. Zira sözler onun kalbine ait olsaydı bundan müteessir olmayacak ve susturabilecekti.

4- Şeytanın bu vesvesedeki amacı, kişiyi telaş, sıkıntı ve ümitsizlik içinde boğarak Allahtan uzaklaştırmaktır.

5- Bu vesvesedeki zarar, kişinin zarar gördüğünü ve kalbinin bozulduğunu zannetmesidir. Bu zannı kim hissederse şeytan onu kandırmış demektir.

Demek bu vesvesede şeytana mağlup olmamak için yapılacak tek iş, bu sözlerin şeytanın sözü olduğunu bilmek, bu konuşmalara karşı gülüp geçmek ve onlardan kurtulmaya çalışmamaktır.

 • Asla şeytanın sözlerini kalbimize mal etmeyeceğiz.
 • Asla kalbimizin bozulduğunu düşünmeyeceğiz.
 • Ve asla o çirkin sözleri sahiplenmeyeceğiz.
 • Zaten bunu yaptığınızda artık şeytanın bu sözlerini işitmemeye başlayacaksınız.

7 Yorum

 1. Allah sizlerden binlerce kez razi olsun . Intihari dahi düşünürken feraha erdim çok şükür. Tekrar tekrar teşekkür ederim .Allah sizleride ne bu dünyada ne de öteki dünyada sıkıntı da koymasin. Ne isteğiniz ne muradına varsa hakkınızda hayırlısı
  versin inş.

 2. Banada bu küfürler geliyor ve bunlardan kurtulamıyorum peki aklıma bu küfürler gelince hiç tövbe etmeyimmi yani çünkü ben tövbe ettikçe daha çok küfürler geliyor aklıma ve kafir oldum diye büyük hüzün duyuyorum bazen haşa Allah ın varlığını bile şüphe edici sözler getiriyor aklıma bundanda kurtulamıyorum ne yapmalıyım hiç tövbe etmeden devammi etmeliyim yoksa tovbemi etmeliyim

  1. Alper kardesim tabikide tovbe ediceksin seytanin bundaki amaci seni dinden uzaklastirmak bunlari kendine degil seytana mal ediceksin.eger tovbe etmessen bu dusuncelerden kurtulmak icin ALLAHI bile dusunmemeye kadar gidiceksin seytanin istedigide bu ALLAHA tevbe et.

 3. Yav çok rahatladım valla inşallah Allah sizi cennetinize koyar ben şimdi bi de güsül abdesti çok zor alıyorum baya bi banyoda kalıyorum ne yapçaamı bilmiyorum ama bunları okuduktan sonra rahatladım inşallah güzel bi niyet edip güsül abdesti mi alırım inşallah Allah sizden razı olsun

 4. Allah razı olsun sizden o kadar kötü hissediyordum ki kendimi öleyim de kurtulayım bundan diyordum ama çok şükür bu yazıyı okudum çok rahatladım ve bundan sonra öyle bağlı olacam ki namazıma kuran ima şeytanın çabasını boşuna çıkartacam

 5. Allah razı olsun sizden. Vesvese vurduğu anda okuyabilecegimiz bir dua varsa paylaşsanız sevinirim benim vesveselerim 7 aydan fazla süredir var şuan çok daha iyi şükür ama devam etmekde dediginiz gibi yapıp görmezden gelemeye daha yeni başladım inşallah geçecek dualarınızı bizim gibi vesveseyle mücadele eden kardeşlerinizden esirgemeyin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu