Vesveseden Kurtuluş

Şeytan insana niçin vesvese verir?

Şeytanın insana vesvese vermesinin sebebi, insanoğluna olan düşmanlığıdır. Bu düşmanlık Kur’an’da birçok ayetlerde anlatılır. Bu ayetlerden bazıları şunlardır:

Andolsun ki, sizi biz yarattık, sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Adem’e secde edin.” diye emrettik.

İblis’ten başka hepsi secde ettiler. Fakat o secde edenlerden olmadı.

Allah şeytana dedi ki: “Sana emrettiğim vakit seni secde etmekten ne alıkoydu?”

İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan.” dedi.

Allah, “Öyle ise oradan, cennetten ve meleklerin içinden in. Orada büyüklenmek senin haddin değildir, çünkü sen aşağılıklardansın.” dedi.

İblis, “Bana insanların tekrar diriltilecekleri güne kadar mühlet ver.” dedi.

Allah, “Haydi sen mühlet verilenlerdensin.” buyurdu.

İblis, “Öyle ise beni azdırmana karşılık ant içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstünde tuzak kuracağım. Sonra elbette onların önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen onlardan çoklarını şükredenlerden bulamayacaksın.” dedi. (Araf suresi 11-17)

Allah şeytanı lanetledi. O da “Yemin ederim ki, kullarından bir pay edineceğim, onları mutlaka saptıracağım. Muhakkak onları boş kuruntularda boğacağım.

Andolsun onlara emredeceğim de hayvanlarının kulaklarını yaracaklar ve yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” dedi. (Nisa suresi 118-119)

İblis şöyle dedi: “İzzet ve kudretine yemin olsun ki, onlardan ihlaslı kullar müstesna onların tamamını azdıracağım.” (Sad suresi 82-83)

İblis dedi ki: “Ey Rabb’im! Andolsun ki, beni azdırmandan dolayı ben de yeryüzünü onlara süsleyeceğim ve onların hepsini muhakkak azdıracağım. Ancak onlardan ihlasa erdirilmiş kulların müstesna.” (Hicr suresi 39-40)

İşte bu ve bunlar gibi ayetler beyan etmektedir ki, şeytanın insanoğluna olan düşmanlığı Hz. Adem’in yaratılmasına dayanmaktadır. İblis secde etmediği ve huzurdan kovulduğu o gün Allah’a yemin etmiş ve bütün ademoğullarını aldatmaya ve vesveseyle onları kuruntularda boğmaya dair söz vermiştir. Şimdi ise ettiği yemini ve verdiği sözü yerine getirmeye çalışmaktadır.

Bilmemiz gerekir ki, kalp bir kale, şeytan o kaleye girmek isteyen bir düşman gibidir. O kaleyi fethedip ona sahip olmak ister. Kaleyi düşmandan korumak kapıları ve gedikleri kapatmak ve sağlamlaştırmak ile mümkündür. Kapı ve gedik yerleri bilmeyen kimse elbette kaleyi muhafaza edemez. Şeytanın kalbe giriş yol ve kapıları ise o kişinin vasıflarıdır ve zaaflarıdır. Onlar ne kadar çok ise şeytanın kapıları da o kadar çoktur.

Amacımız, şeytanın kalp kalesine giriş kapılarını kapatmak, vesvese ve hilelerini beyan etmek, bunlardan kurtulma yollarını göstermek ve bu hilelerle yaralanan ve daralan gönüllere bir ab-ı hayat sunmaktır.

3 Yorum

  1. S.A ŞEYTANIN GÖREVİ İNSANLARI SAPTIRMAK HE NE YAPACAKSIN ONU KIZDIRMADAN HER AN ONDAN ÇEŞİTLİ VESVESELER GELECEĞİNE HAZIR OLMALI VE ONA GÖRE ÖNLEM ALMALIYIZ. HE SAKIN KOMŞUNUN KARISINA,KIZINA VE AKRABANIN KARISI KIZI VS GÖZ KOYMAYIN AKILLI OLUN DERİM.

    1. Bu vesveselere karşılık inatla azimle samimi bir şekilde Allah’a ibadeti bırakmayarak namazlarını kılıp kuran okuyarak bilmiyorsan bile öğrenerek boş kaldığın vakitler Allahı anarak her namaz sonrası dua ederek “Allahım imanını güçlendir bana yardım et” diyerek bence imanını güçlendirebilirsin. “Biz her insanın kaderini, kendi çabasına bağlı kıldık.” -İsra Suresi, 13. Ayet bak ayette ne diyor sen Allah’a sığınır da dua edersen o kalbindeki açık kapılar yavaş yavaş kapanır şeytana girecek kapı kalmaz.
      ve imanın güçlenir. Şeytan sana vesvese vermekte ısrar mı ediyor yanından ayrılıyor mu o zaman sen de ibadette ısrar ediceksin bak o zaman nasıl sesi kısılıyor euzu besmele çek seytanın şerrinden vesveselerinden sana sıgınırım allahım de ve ibadetlerini bırakma ve dua et emin ol kurtulacaksın bu vesveseleren o zaman arada gelen vesveselere de kulak asmayackasın. Ve Not : Namazını bıraktığın an yanlış yola girmişsin demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu