Mucize Haktır

3. Bölüm: Mucize vermek hususunda Allah-u Teâlâ’nın âdeti ve diğer peygamberlere olan muamelesi

Sevgili kardeşlerim, “Mucizeler Haktır” isimli eserimizin bu bölümünde, mucize vermek hususunda Allah Teâlâ’nın âdetini ve diğer peygamberlere olan muamelesini tahlil edeceğiz. Kur’an ayetlerini incelendiğimizde, Allah Teâlâ’nın, her peygambere mucizeler verdiğini görmekteyiz. Bazı ayet-i kerimeleri zikrederek bu meseleyi ispat edelim:

Hz. İsa’ya verilen mucizeler, Âl-i İmran suresinin 49. ve 50. ayetlerinde şöyle zikredilir:

Allah Onu İsrailoğullarına bir peygamber olarak gönderir. (ve o der ki): “Şüphesiz ki ben size Rabbinizden bir ayet getirdim.  أَنِّي أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ Size kuş biçiminde çamurdan bir şey yaparım  فَأَنْفُخُ فِيهِ  ve içine üflerim de  فَيَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِ اللَّهِ  Allah’ın izniyle o, kuş olur.   وَأُبْرِئُ اْلأَكْمَهَ واْلأَبْرَصَ Anadan doğma körü ve alacalıyı iyileştiririm  وَأُحْيِي الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ  ve Allah’ın izniyle ölüleri diriltirim.  وَأُنَبِّئُكُم بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ  Evlerinizde ne yiyor ve neleri biriktiriyorsanız size haber veririm.

Bu ayet-i kerimelerde Hz. İsa’ya verilen mucizeler zikredilmiştir. Hz. İsa topraktan bir kuş yapar ve ona üflerdi. Kuş birden canlanıp uçardı. Ekmeh denilen hastalık ki, göz olmadığı gibi, göz yuvaları da olmazdı. Bu kişiyi iyileştirirdi. Yine alaca denilen, o zamanlarda tedavisi mümkün olmayan hastalığı iyileştirirdi. Daha büyüğü, ölüleri Allah’ın izniyle diriltirdi. Ve gaybi bir haber olan, kişilerin evlerinde yediklerini ve biriktirdiklerini bildirirdi.

Şimdi de Hz. İbrahim’e verilen bir mucizeye bakalım. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında ateşin onu yakmaması Enbiya suresinde şöyle zikredilir:

(Hz. İbrahim) dedi ki: “Allah’ı bırakıp da size hiçbir fayda ve zarar veremeyecek olan putlara mı tapıyorsunuz? Size de Allah’ı bırakıp taptıklarınıza da yazıklar olsun, siz hâlâ akıllanmayacak mısınız?” Onlar: “Bir şey yapacaksanız, şunu yakın da tanrılarınıza yardım edin.” dediler. قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلاَمًا عَلَى إِبْرَاهِيمَ  Biz de dedik ki: “Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selametli ol.” (Enbiya, 21/66-69)

İşte bu ayetlerin beyanıyla, Hz. İbrahim ateşe atılmış, ama ateş onu yakmamıştır. Yani Hz. İbrahim’e ateşte yanmama mucizesi verilmiştir.

Neml suresinin 16. ayetinin beyanıyla, Hz. Salih’e deve mucizesi verilmiştir. Hud suresinin 63. ayetinin beyanıyla, Hz. Süleyman’a, hayvanlarla konuşabilmesi mucizesi ve rüzgara binme mucizesi verilmiştir. Hz. Musa’ya asasının yılan olması ve Yed-i Beyza mucizeleri verilmiştir.

Kur’an’da peygamberlere mucizeler verildiğine dair daha birçok ayet-i kerime vardır. Hatta bu konuda özel bir eser bile hazırlanabilir. Biz, maksat hasıl olmuştur düşüncesiyle daha fazla ayet beyanına ihtiyaç duymuyor ve sözü uzatmamak için, diğer peygamberlere verilen mucizeleri zikretmiyoruz.

Şimdi “Hz. Muhammed’in mucizesi yoktur.” diyen Mustafa İslamoğlu’na, Mehmet Okuyan’a, Abdülaziz Bayındır’a, Caner Taslaman’a ve diğerlerine şu soruları soralım…

Ey Mustafa İslamoğlu, ey Mehmet Okuyan, ey Abdülaziz Bayındır, ey Kur’an okumayı bile bilmeyen Caner taslaman!Sizden şu sorularıma cevap vermenizi istiyorum:

1. Kur’an’ın mezkûr ayetleriyle, Allah Teâlâ’nın, peygamberlerine mucizeler verdiğini işittiniz. Allah Teâlâ bütün peygamberlerine mucizeler verirken, Peygamber Efendimiz (asm)’i neden ayırmış ve Ona mucize vermemiştir?

2. Peygambere verilen mucizelerin birçok hikmetinden iki hikmeti bir önceki derste anlatmıştık. Acaba bu iki hikmet, Peygamberimizin asrında yok mu oldu? Yani Peygamberimizin mucize göstermeye ihtiyacı yok muydu? Kavmi kendisinden mucize istemedi mi? İstediyse -ki istedi- onlara mucize gösterilmemesinin ve Efendimizin, müşriklerin inadına karşı çaresiz bırakılmasının sebebi nedir?

3. Efendimizin asrında yaşayan Yahudiler yarın hesap günü Allah Teâlâ’ya: “Ya Rabbi, Hz. Musa kuluna mucizeler vermiştin. Bu mucizeler sayesinde onun peygamber olduğunu anladık ve ona iman ettik. Hakiki peygamberlerinle, peygamberlik iddiasında bulunan sahtekârları bu mucizeler sayesinde biz ayırt ettik. Ama sen Muhammed kuluna mucize vermedin ki… Biz onun peygamber olduğunu nasıl anlayacaktık? Niye Musa kuluna mucize verirken, Muhammed kuluna mucize vermedin ve imanı bize kolaylaştırmadın?” dediklerinde Cenab-ı Hakk’ın cevabı ne olacak?

4. Yahudilerin sundukları mazereti Hristiyanlar da şu açıdan sunsa ve deseler ki: Ya Rabbi, biz de senin İsa kuluna iman etmiştik. Sen onun peygamberliğini mucizeler ile tasdik etmiştin, biz de ona inanmıştık. Ondan sonra peygamberlik iddiasında bulunan nice yalancılar çıktı. Ama biz onlara kanmadık, çünkü senin âdetini şöyle biliyorduk ki: sen peygamberinle, peygamberlik iddiasından bulunan sahtekârların arasını mucizen ile ayırırsın. Bu mucize, senin peygamberindeki nişanındır. Ama sen Muhammed kuluna bu nişanını koymadın. O bize mucize göstermedi, biz ona nasıl inanırdık?” dediklerinde Cenab-ı Hakk’ın Hristiyanlara cevabı ne olacak?

5. Sahabeler Peygamber Efendimiz (asm)’e öyle iman ettiler ki, Efendimiz için değil sadece mallarını; evlatlarını, eşlerini, babalarını ve canlarını seve seve feda ettiler. Böyle bir imanın, Efendimiz’den mucize görmeksizin oluşmasına hiç imkân var mıdır? Sadece, “Ben peygamberim.” sözüyle böyle sarsılmaz bir iman meydana gelebilir mi?

Bizler Müslüman bir toplumda doğmamıza, Müslüman bir toplumda yaşamamıza ve şu an dünyada 1.500.000.000 Müslüman olmasına rağmen, bazen şüphelere düşüyor ve imanımızı bir türlü kemale erdiremiyorken, sahabeler nasıl oldu da bir anda değiştiler ve Efendimizin peşinde canlarını feda ettiler. Sahabeler bu imana hiç mucize görmeden mi ulaştılar?  Peygamberimizden hiç mucize istemediler mi? Mucize istedilerse, Efendimiz onlara mucize gösteremeyince onlar imanda nasıl sebat ettiler?

6. İnsanları adetlerinden bile vazgeçiremezsiniz. Mesela, sigara gibi küçük bir alışkanlıktan bile insanları kolay kolay vazgeçirmek mümkün olmuyorken, acaba Peygamber Efendimiz (asm) onların ruhlarına kadar işlemiş olan âdetlerini, hatta dinlerini onlara nasıl değiştirtti; hiçbir mucize göstermeden mi?

Daha çok soru sorabiliriz. Ama daha fazla uzatmaya gerek görmüyoruz. Zaten ifade ettiğimiz gibi, “Peygamberimizin Kur’an’da mucizesi yoktur.” diyen nasipsizlere asıl cevabı üçüncü başlıkta verecek ve Efendimizin Kur’an’da bahsedilen mucizelerini o başlıkta zikredeceğiz. Bu başlıkta yaptığımız şey: Allah’ın, peygamberlerine mucizeler vermesinin bir âdeti olduğu ve onları mucizelerle desteklediği noktasıdır. Elbette Efendimiz de bu destekten mahrum bırakılmamış; ona da hem de diğer peygamberlere verilen mucizelerden daha büyükleri verilmiştir…

Şimdi üçüncü başlığa geçelim ve Kur’an’da zikri geçen Efendimize ait mucizeleri beyan edelim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu