Kur'an Dışı Vahiy Var mıdır?

7- Oruç gecesinde kadınlara yaklaşmak haramdır Kur’an’da nerde geçmektedir?

Abdurrahman Bahadır

7- Oruç gecesinde kadınlara yaklaşmak haramdı. Peki bu haram Kur’an’ın neresinde geçmektedir?

Kur’an’dan başka Efendimiz (s.a.v.) gayri metluv vahye mazhar olmuştur. Bu konu, Kur’an ayetlerinde açıkça belirtilmiştir. Kur’an’ın yanı sıra Peygamberimizin gayri metluv vahye mazhar olduğu konusunda şüpheye yer bırakmayacak pek çok ayet bulunmaktadır. Şimdi bu ayetlerden başka birisine bakalım.

Yüce Rabbimiz Bakara sûresinin 187. âyetinde şöyle buyuruyor:

اُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ اِلٰى نِسَٓائِكُمْۜ

“Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.” Ayetin açık ifadesinden anlaşılıyor ki demek evvelinde Oruç gecesinde kadınlara yaklaşmak haramdı.

Bu ayet-i kerimenin nüzul sebebi ile ilgili olarak da İmam Ahmed, Ebu Davud ve Hakim, Muâz b. Cebel’den şöyle dediğini rivayet etmektedirler: Oruçlu kimse iftar ettiği, yani orucunu açtığı zaman bu kimseye, uyumaması ve yatsıyı kılmaması şartıyla, yemesi, içmesi ve cinsi münasebette bulunması helâl olurdu. Şayet o kimse, orucunu açtığı zaman bu kimseye, yatsıyı kılar veya uyursa artık yeme, içme ve cinsi münasebette bulunması haram olurdu.

Bazı sahabelere bu hüküm ağır gelmişti gece uyuyanlar artık diğer gün akşama kadar bir şey yiyemiyordu. Bazıları hanımlarına yaklaşmıştı. Bunun üzerine bu ayetler nazil oluyor.

اُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ اِلٰى نِسَٓائِكُمْۜ

“Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.” Ayetin açık ifadesinden anlaşılıyor ki demek evvelinde Oruç gecesinde kadınlara yaklaşmak haramdı. Şimdi sorumuz şu bu haram Kur’an’ın neresinde geçmektedir. Evet sizde biliyorsunuz ki bu haram kuranda geçmemektedir? O halde Rasulullah s.a.v bu emri Allah’tan nasıl aldı? Bu soruya verilecek tek cevap: Elbette ki vahyi gayri metluv yoluyla aldı. Hani Peygambere kurandan başka vahiy gelmiyordu? Hani vahiy sadece kurandı? Hani sünnetin ve hadislerin bir değeri yoktu? Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmanın helal kılınması bunun daha önce haram olduğunu apaçık gösterirken bu haram hiçbir ayette geçmiyor. Demek Efendimiz s.a.v’ kuran dışında bir vahye mazhardı ki Resulullah s.a.v.’in yine Rabbimizden aldığı bir emirle haram kılınmıştı.

عَلِمَ اللّٰهُ اَنَّكُمْ كُنْتُمْ تَخْتَانُونَ اَنْفُسَكُمْ فَتَابَ عَلَيْكُمْ وَعَفَا عَنْكُمْۚ

Allah şübhesiz sizin, (oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmakla) nefislerinize ihânet etmekte olduğunuzu bildi de tevbenizi kabûl etti ve sizi affetti.

Ayetin devamı da bu işin haram olduğunu ve bazılarının nefislerine ihanet edip o günaha girdiklerini teyid etmektedir. Allah bu ayetlerle o hükmü neshetmiş ve Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı buyurmuştur.

Şimdi vahiy sadece kurandır diyenler. Efendimize kurandan başka bir şey vahyedilmemiş diyenler “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı” ayetine hiç bakmıyorlar mı? Helal kılınması, bunun daha öncesinde haram olduğunu apaçık gösterirken hatta ayetin devamında onların nefislerine ihanet edip tevbe etmeleri de bu işin haramlığını gösterirken. Haydi sizde kuranı didik didik edin bu nerede haram kılınmış bize gösterin. Eğer gösteremiyorsanız ki gösteremeyeceksiniz o halde Efendimiz s.a.v in kurandan başka bir vahye mazhar olduğunu kabul etmelisiniz. Evet yol ikidir ya Onun din adına söylediği her şeyin Allah namına yine Allah’ın emriyle olduğunu tasdik etmelisiniz. Ya da Haşa yüz bin defa haşa bunları efendimiz s.a.v.’in kendisinin uydurduğunu kabul etmelisiniz. O zaman şu ayetler karşınıza çıkar ve der ki;

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْاَقَاو۪يلِۙ

Eğer o bize karşı kendiliğinden birtakım sözler uydurmuş olsaydı.

لَاَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَم۪ينِۙ

Muhakkak onu sağ elimizle ki kudretimizle yakalardık,

ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَت۪ينَۘ

Sonra da hiç şüphesiz onun şah damarını keserdik.

Peygamber Allah’ın emri olmayan bir şeyi haşa Allah adına söyler mi? Elbette söylemez.

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوٰىۜ

O asla kendi arzu ve hevesine göre konuşmaz.

اِنْ هُوَ اِلَّا وَحْيٌ يُوحٰىۙ

Onun bildirdikleri, kendisine Allah tarafından gelen vahiyden başka bir şey değildir.

Ama bu kimseler bu kadar açık ayetler karşısında hala vahyin sadece kuran olduğunu söylüyor. Bir peygamber kendi hevasından hiçbir söz söylemezken, peygamberimizin hadislerini sorguluyor ve hem peygamberimizin sözlerini reddediyorsunuz hem de Kuran’ın birçok kapalı hükmünü açıklayan sünneti reddediyorsunuz ve dayanaksız iddialarınızı din olarak sunuyorsunuz. Aynı zamanda sünneti yaşayan insanlara da uydurma dinin takipçileri diyorsunuz.  Ama şunu bilin ki kuran sizin bu batıl davanıza delil olmaktan çok uzaktır. Hakkı arayanlara hakikati çok açık bir şekilde göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu