Kur'an Dışı Vahiy Var mıdır?

2- Mescid i Aksa’nın kıble olmasının Kur’an’da olmaması vahy i gayr i metluvu ispat eder.

Abdurrahman Bahadır

2- Namazın ilk önce Mescid-i Aksa’ya doğru kılınması ve bu emrin Kur’an’da olmaması vahy-i gayr-i metluvun varlığını güneş gibi ispat eder.

Sünneti reddeden ve hadisleri kabul etmeyen kimseler, Kuran’ın her şeyi açıkladığını ve sadece Kuran’ın yeterli olduğunu savunuyorlar. Onlar, peygamberlerin aldığı vahyin sadece Kuran ile sınırlı olduğunu ve “gayr-i metluv vahyin” uydurularak yeni bir din ortaya konulduğunu iddia ediyorlar.

Tabi bu kimselerin karın ağrısı ve bu gayri metluv vahyi inkar etmelerinin asıl sebebi sünnete ve hadis-i şeriflere olan düşmanlıklarından kaynaklanıyor.

Biz ise şunu ifade ediyoruz: Eğer gerçekten Kuran’ı titizlikle okuyup anlamış olsaydınız, böyle bir iddiada bulunmaktan kaçınırdınız. Siz vahyin yalnızca Kuran olduğunu söylüyorsunuz, değil mi? Öyleyse elinizdeki Kuran da aynı görüşü mü dile getiriyor, bakalım. Konuyu direkt olarak Kuran’a götürelim ve ne dediğini dinleyelim.”

قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّمَاء

Şüphesiz senin yüzünün semaya çevrilmesini görüyoruz.

فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا

Elbette seni razı olacağın bir kıbleye döndüreceğiz.

فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ

Artık (namazda) yüzünü Mescid-i Haram’a doğru çevir. (Bakara 144)

Peygamberimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettikten sonra yaklaşık 17-18 ay Mescid-i Aksa’ya doğru namaz kılmıştı. Ancak kıblenin Kâbe’ye döndürülmesini çok arzu ediyordu.

– Çünkü Kâbe Hazreti İbrahim’in kıblesiydi ve Kâbe’ye dönmekte Yahudilere muhalefet etmek vardı. İşte bundan dolayı Peygamberimiz (a.s.m.) Kâbe’ye dönmeyi çok arzu ediyordu. O kadar istiyordu ki her namazından sonra yüzünü semaya çevirip vahyin gelmesini bekliyor. Ve bu hâl 18 ay devam ediyordu.

Şimdi demek ki: Peygamberimiz (a.s.m.) Mescid-i Aksa’yı kendi tercihiyle kıble yapmadı. Eğer kendi tercihiyle kıble yapsaydı, yüzünü semaya çevirip vahyin gelmesini 18 ay beklemez; kendi tercihiyle Kâbe’ye döner miydi evet dönerdi. Ama Kâbe’ye dönemiyor, Kâbe’yi kıble yapamıyor ve vahiy bekliyor…

Şimdi bu hadis inkârcılarına sorumuz şu:

— Kur’an’da, “Namaz kılarken Mescid-i Aksa’ya dönün.” diye bir ayet var mı?

Kur’an’da böyle bir ayet yok! O halde Peygamberimiz (a.s.m.) a kuran da zikredilenden başka bir vahiy geliyor mu? Evet geliyor. Delilimiz işte bu ayet “Artık yüzünü Mescid-i Haram’a doğru çevir.  Mescid-i Haram’a dönmeden önce Mescid-i Aksaya dön ve namazını kıl diye bir ayet kuranda yok. Ama böyle bir emir var ki efendimiz sav. Bu emre imtisalen 18 ay boyunca kabenin kıble olmasını bekliyor.

Hani Vahiy sadece Kur’an ibaretti! Peygamberimiz (a.s.m.)’a Kur’an’dan başka bir vahiy daha gelmiş mi? Evet. İşte Bu vahye “vahy-i gayr-i metluv” denir.

Vahy-i gayr-i metluv: Peygamberimiz (a.s.m.)’ın Kur’an dışında aldığı vahiydir.

Peygamberimiz (a.s.m.)’ın Mescid-i Aksa’ya doğru namaz kılması ve bu emrin Kur’an’da olmaması vahy-i gayr-i metluvun varlığını güneş gibi ispat eder.

Ey hadis inkârcıları! Sizler diyorsunuz ki: Biz Kur’an’a tabiyiz. Kur’an’dan başka bir şeyle amel etmeyiz. Peki, vahy-i gayr-i metluvu ne yapacaksınız?

Sizde anladınız ki her şey Kur’an’da geçmiyor; Kur’an dışında Peygamberimize yapılan bir vahiy var. Siz hadisleri inkâr ettiğinizde bu vahyi de inkâr etmiş oluyorsunuz. Bu inkârınızla da dinden çıkıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu