Keramet

2. Kerametin hak olduğuna dair BİRİNCİ delil

Kerametin hak olduğuna dair birinci delilimiz Âl-i İmran suresinin 37. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقًا قَالَ يَا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللَّهِ

Zekeriya her ne zaman onun (Hazreti Meryem’in) yanına mihraba girse onun yanında bir yiyecek bulurdu. Dedi ki: Ey Meryem! Bu sana nereden geldi? Hazreti Meryem dedi ki: O, Allah katındandır. (Âl-i İmran 37)

Ayetin apaçık ifadesiyle, Hazreti Meryem’e gökten sofralar iniyordu. Şimdi, bu hadise üzerine bir kaç soru sorarak biraz tahlil yapalım:

— Gökten sofranın inmesi örfte emsali olan bir şey midir? Yani sizin evinize ya da bir tanıdığınızın evine gökten sofra indi mi?

Herhâlde inmemiştir. O hâlde bu hadise örfte emsali olan bir hadise değildir.

— Madem örfte emsali yok, bu durumda buna mucize diyebilir miyiz?

Hayır, diyemeyiz. Çünkü mucizeler peygamberlere hastır. Hazreti Meryem ise peygamber değildir.

— Bu olaya mucize diyemiyorsak ne diyeceğiz? Adını koymamız lazım. Örfte emsali olan bir şey değil. Mucize de değil. Peki, öyleyse adı ne?

Biz “keramet” diyoruz. Hadi kerameti kabul etmeyenler bu hadiseye bir isim bulsunlar!

Eğer şöyle derlerse: Bu hadise keramet değildir. Çünkü sofrayı indiren Allah’tır, Hazreti Meryem değildir.

Buna cevaben deriz ki: İyi de biz, “Kerameti insan yaratır.” demiyoruz ki. Önceki dersimizde şöyle demiştik:

— Kerameti yaratan Allah’tır. Velinin bu yaratmada hiçbir müdahalesi yoktur. Allah’tan başkası zerre miskal fiile fail olamaz. Keramet, kulun makbuliyetine bir işaret olsun diye Allah tarafından yaratılan olağanüstü hadisedir. Bazen velinin duası hürmetine yaratılır. Bazen de veli istemeden hatta farkında olmadan Allah tarafından ona ihsan edilir.

Biz kerameti böyle tarif ettik. Siz ise kerameti kulun icadı olarak tarif ediyor, sonra da “Kul hiçbir şeyi yaratamaz.” diyerek kerameti inkâr ediyorsunuz. Sizin keramet tarifiniz yanlış. Yanlış tarif üzerine doğru bir hüküm bina edemezsiniz.

Evet, kulun hiçbir şeyi yaratamayacağı doğrudur. Ancak biz, “Kerameti yaratan kuldur.” demiyoruz ki sözümüzü çürütebilin.

Hazreti Meryem’e gökten sofra indirilmesi bir keramettir. Elbette sofranın sahibi Allah’tır. Onu gökten indiren yine Allah’tır. Lakin Allahu Teâlâ bu sofrayı Hazreti Meryem kulunun hürmetine indirmiştir. Bu sebeple bu hadise Hazreti Meryem’in defterine kaydedilen bir keramet olmuştur.

Eğer kerameti kabul etmiyorsanız bu hadiseye bir isim bulmalısınız. Hadi bize bir isim söyleyin de öğrenelim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu