Arşa İstiva

3- Melekler Arş’ı taşırken Allah nerede olacak?

Abdurrahman Bahadır

  1. “Allah Arş’tadır.” diyenlere soruyoruz: Arş’ı melekler taşırken Allah nerede olacak?

. ثُمَّ اسْتَوٰى عَلَى الْعَرْشِ  Ayette Allah Arş’ı istiva etti arşa oturdu buyruluyor.” Evet ayette geçen bu ifade mecaz bir ifadedir. Ve burada bir teşbih yapılmıştır. İşte Allah-u Teala da bu alemdeki hakimiyetini, saltanatını fehimleri kısa olan bizlere anlatmak ve akıllara yaklaştırmak için bir sultanın tahtına oturmasını arşa oturma ile beyan edip hakimiyetine bir misal yapıyor.

Hakikat böyleyken İbni Teymiye ve avanesi, mecazı ve teşbihi inkâr ettikleri için, ayetlerin zahirini hakikat zannetmişler. Bu sebeple de bir temsil olan “Rahman Arş’a oturdu.” ayetini, gerçek kabul edip, Allah’ın arşta oturduğu fikrini kabullenmişlerdir.

Şimdi, Allah’ın Arş’ta olduğunu söyleyenlere bir soru soracağız:

Hakka suresi 17. ayette şöyle buyrulmuş:

وَيَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّكَ فَوْقَهُمْ يَوْمَئِذٍ ثَمَانِيَةٌ

O gün Rabbinin Arş’ını onların üstünde olan sekiz melek taşır. (Hakka 17)

Bu ayetin ifadesiyle, mahşer günü Arş’ı sekiz melek taşıyacaktır. Şimdi, “Allah Arş’tadır.” diyen kişiye şunu soruyoruz:

— Melekler Arş’ı taşırken Allah nerede olacak? Evet cevap alalım… Cevap yok…

Eğer “Allah Arş’ın üzerinde olacak.” Derseniz neyi kabul etmek zorundasınız? Kim söyleyecek? Meleklerin Allah’ı taşıdığını kabul etmeniz lazım gelir. Bu mümkün müdür? mümkün değildir. Niye; çünkü onlar haşa Allah’ı taşıyorsa, haşa o melekler Allahtan daha mı kuvvetlidirler? Hadi çıkın şimdi işin içinden. Bakın kardeşlerim batıl bir itikat insanı nerelere götürüyor. İtikadda sapma böyledir. Sen bir kere sapmaya gör artık hep saparsın. Çünkü Allah mahlukatını koruyup gözetir. Mahluk olanın haddi midir ki Allah’ı korusun onu taşısın? Demek, bu şık batıldır.

Eğer “Yok, Allah Arş’ın üzerinde olmayacak.” derseniz, bu sefer de şu soruyu soruyoruz.

  • O zaman Allah nerede olacak?

Eğer “Allah hiçbir yerde olmayacak.” dersen, bu durumda, Allah’ın mekândan münezzeh olduğunu kabul etmiş oluyorsun. Bu kabulle de Allah’ın Arş’ta olduğunu iddia etmeniz zaten batıl oluyor.

Yok hala, Eğer “Allah mekândan münezzeh değildir. Arşta oturuyor” derseniz, o zaman, Allah Arş’tan inince nereye gidecek, bunu söylemeniz gerekiyor.

Gördünüz mü batıl bir itikat insanı ne hallere sokuyor! Topluyorum. Mahşer günü Arş’ı sekiz melek taşıyacaktır. Öyleyse Şu üç şıktan birini kabul etmek zorundasınız:

  1. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olacak. O halde Melekler haşa Allahtan kuvvetlidir.
  2. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olmayıp başka bir mekânda olacak. Bu şıkkı kabul ediyorsanız, Allah’ın gideceği mekânı bize söylemelisiniz.
  3. Allah mekândan münezzehtir. Eğer bu şıkkı kabul ediyorsan, Allah’ın Arş’ta olduğu inancından tövbe etmelisin. Çünkü mekândan münezzeh olan zat hiçbir mekânda olmaz ve hiçbir yere oturmaz. Mekanlar onu ihata edemez! leyse ke mislihi şey’ün. O’nun benzeri gibi birşey yoktur. Hiçbir mekânda olmadığı halde, her bir yerde ve her bir mekânda kudretiyle, ilmiyle hazırdır.

Biz Ehl-i sünnet mensupları -elhamdülillah- üçüncü şıkkı kabul ediyoruz. Sizleri de bu yanılgıdan dönüp hak olan bu şıkkı kabul etmeye davet ediyoruz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu