Tespih Kullanma

6. Tespihe karşı çıkan Selefilere şu soruyu sorun!

Malumunuz Selefiler tespih kullanmayı caiz görmüyorlar. Bizler önceki derslerimizde tespih kullanmanın caiz olduğunu kati delillerle ispat ettik. Bu dersimizde Selefilere şunu sormak istiyoruz:

Allahu Teâlâ Kur’an’da  اُذْكُرُ اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا  “Allah’ı çokça zikredin.” buyurmuş. Biz Kur’an’ın bu emrine uymak ve Allah’ı çokça zikretmek istiyoruz. Bunun için de her gün bin defa Allah demeyi kendimize vird yapmak istiyoruz. Sorumuz şu:

— Bu bin sayısını nasıl sayacağız? Bunu parmakla saymak mümkün değildir. Hele beş bin defa, on bin defa zikretmek istesek, bunu asla sayamayız. Bu durumda biz ne yapmalıyız?

Selefilere bu soruyu sorun. Bir Selefinin size vereceği cevap şudur:

— Sayıyı 100′den fazla yapma. 100′den fazla tespih çekmek sünnette yoktur.

Yahu bu nasıl cevap! Ben şimdi 1.000 defa Allah diyemeyecek miyim? Allah’ı çokça zikretmenin bir günahı mı var?

Günahı olmasa da Selefilere göre, 100′den fazla diyemezsiniz. Çünkü 100′den fazlasını saymak için tespihe ihtiyaç var. Sırf tespihe karşı oldukları için 100′den fazla zikre de karşılar. İnsanları Allah’ı çokça zikretmeye davet edeceklerine tespihe olan düşmanlıklarından, “100 defa Allah desen yeter.” diyorlar. 1.000 defa, 5.000 defa Allah demeyi vird yapmanın önüne geçiyorlar. İnsanları zikirden menedip bununla da sevap kazandıklarını zannediyorlar.

Hatta şimdi size öyle bir şey söyleyeceğim ki inanamayacaksınız. Ama ben eser ismini ve sayfasını verip naklediyorum, şüphesi olan kontrol etsin. Selefilerin imamı olan İbni Teymiye Ubudiyet isimli eserinde şöyle diyor:

— Allah Allah diye zikretmek sünnetten çok uzak, bidatın en içinde ve şeytanın saptırmasına en yakın olandır. (İbni Teymiye, Ubudiyet, Sf. 110-112)

İşittiniz mi? İbni Teymiye’ye göre, Allah Allah demek bidatmış ve şeytanın saptırmasıymış! Keşke şeytan beni böyle saptırsa, her daim Allah Allah dedirtse, Allah zikrinden kalbimi ve dilimi gafil eylemese! Böyle sapmaya can kurban!

Kardeşlerim, dikkat edin! Karşımızda, Allah Allah demeyi şeytanın saptırması kabul eden bir zihniyet var. Aklınız bunu almıyor değil mi? Hayret diyorsunuz. İşte size hayret dedirten bu kişiler bizim aramızda yaşıyor. Bir kısmı İmam Hatiplerde evlatlarımıza ders veriyor. Yangının büyüklüğünü şimdi anladınız mı?

Ey Selefiler! Sevap nerede, siz nerede! Allah Allah demenin ve Allah’ı çokça zikretmenin önüne geçerek sevap kazanacağını zannedenler ancak şeytana maskara olanlardır. Varın, artık hâlinizi siz düşünün!

Kardeşlerim, bu dersimiz bu konunun altıncı ve son dersiydi. Rabbimize hamdüsena olsun, bir meseleyi daha tahkiki bir surette bize yazdırdı, bizi bu hizmette istihdam etti. Rabbim bu eseri benim ve bu dersleri halisane okuyup yayılmasına çalışanların günahlarına kefaret yapsın. Bizleri iman hizmetinde daim ve kaim eylesin. Bizi kendine kul, Habibine ümmet etsin. Âmin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu