İncil'de Hz. Muhammed (s.a.v.)

Hz. İsa (a.s.)’dan sonra gelecek peygamber

– (İncil-Matta Bâb 7, ayet 15-20 arası): “Yalancı peygamberlerden sakının. Onlar size koyun postu içinde yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır… Onları yaşam ürünlerinden tanıyacaksınız. Hiç dikenlerden üzüm, deve dikenlerinden incir toplanır mı? Her iyi ağaç iyi ürün verir. Çürük ağaç ise kötü ürün verir… İyi ağaç kötü ürün vermediği gibi, çürük ağaç da iyi ürün vermez… İyi ürün vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır… Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.”

İncil’in hiçbir yerinde Hz. İsa’dan sonra peygamber gelmeyeceği söylenmez. Buna karşın İncil’de peygamberlik iddiasında olanları tanımada şu kriter verilir:

“Verilen ürüne bak ve yalancı ile doğru söyleyeni ayırt et.”…

Eğer Hz. İsa’dan sonra hiç peygamber gelmeyecek olsaydı; Hz. İsa, “Benden sonra peygamber gelmeyecektir, benden sonra kim peygamberlik iddia ederse o yalancıdır.” diye çok kestirme bir şekilde bu meseleyi halledebilirdi. Demek, Hz. İsa’nın, yalancı ve doğru peygamberi ayırt etmek için tavsiye ettiği yöntem, başlı başına Hz. İsa’dan sonra peygamber geleceğine yeterli bir delildir.

Hz. İsa’dan sonra peygamber gelecek olması da Hz. Muhammed (s.a.v.)’in peygamberliğine yeterli bir delildir. Çünkü Hz. İsa’dan sonra gelip de Allah’a inanan, Allah’a güvenen, Allah’ı seven ve putları terk eden toplulukların oluşması gibi harika bir ürün, sadece ve sadece Peygamberimiz’le yollanan din sayesinde elde edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu