Tevrat'ta Hz. Muhammed (s.a.v.)

Hz. İsmail’in soyundan yaratılacak ulus

Tevrat yaradılış bölümü (Yaratılış 21, 12-21 arası):“Ancak Tanrı İbrahim’e: “Oğlunla cariyen için üzülme.” dedi. Sana ne derse onu yap. Çünkü senin soyun İshak’la sürecektir. Cariyenin oğlundan da bir ulus yaratacağım; çünkü o da senin soyun. İbrahim sabah erkenden kalktı; biraz yiyecek, bir tulumda su hazırlayıp Hacer’in omzuna attı, çocuğunu da verip onu gönderdi. Hacer Beer-Şeva Çölü’ne gitti, orada bir süre dolaştı. Tulumdaki su tükenince, oğlunu bir çalının altına bıraktı. Yaklaşık bir ok atımı uzaklaşıp “Oğlumun ölümünü görmeyeyim.” diyerek onun karşısına oturup hıçkıra hıçkıra ağladı. Tanrı çocuğun sesini duydu.

Tanrı’nın meleği göklerden Hacer’e: “Neyin var, Hacer?” diye seslendi. “Korkma! Çünkü Tanrı çocuğun sesini duydu. Kalk, oğlunu kaldır, elini tut. Onu büyük bir ulus yapacağım.” Sonra Tanrı Hacer’in gözlerini açtı; Hacer bir kuyu gördü. Gidip tulumunu doldurdu, oğluna içirdi. Çocuk büyürken Tanrı onunlaydı. Çocuk çölde yaşadı ve okçu oldu.Paran Çölü’nde yaşarken annesi ona Mısırlı bir kadın aldı.

Tevrat’ın bu kısmında, Hz.Hacer’den doğacak çocuktan bir ulus yaratılacağı bildirilmiştir. İşte bu ulus, Hz. Peygamber ve İslam ümmetidir. Zira Hz. İsmail’in neslinden Efendimiz’den başka peygamber gelmemiştir.

Eski Ahit, Tekvin, 17. Bâb: “Hz. İsmail’in validesi olan Hacer, evlat sahibi olacak. Ve onun evladından öyle birisi çıkacak ki, o veledin eli umumun üstünde olacak ve umumun eli huşu ve itaatle ona açılacak.

Tevrat’ın bu ifadeleri de Efendimiz’den haber vermektedir. Zira daha önce açıkladığımız gibi, Hz. Hacer’in oğlu olan Hz. İsmail’in soyundan Efendimiz’den başka bir peygamber gelmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu